Reklamacja na rozliczenie centralnego ogrzewania wzór

17 

Sposób rozliczania kosztów zużycia energii za cały sezon powinien zostać opisany w regulaminie po tym, jak zostanie on przyjęty w formie uchwały członków wspólnoty czy też ustalony przez radę nadzorczą spółdzielni.

Rozliczenia z reguły dokonywane są w różnych proporcjach z uwzględnieniem kosztów stałych (związane z powierzchnią użytkową lokalu) i kosztów zmiennych (np. w oparciu o odczyty liczników).

Ponieważ podzielniki ciepła nie muszą być montowane obowiązkowo w każdym mieszkaniu, często dochodzi do niesprawiedliwego podziału kosztów zużytego ciepła.

Warto wiedzieć jednak, że lokatorom przysługuje prawo odwołania się od otrzymanego rachunku. Reklamacja na rozliczenie centralnego ogrzewania powinna zostać złożona w określonym terminie – zwykle w ciągu 21 dni.

W odpowiedzi na reklamację w sprawie rozliczenia centralnego ogrzewania lokator powinien uzyskać rachunek dostarczony przez dostawcę ciepła oraz regulamin kosztów ogrzewania. Na tej podstawie może dalej dochodzić swoich praw, składając do sądu pozew o odszkodowanie. 

Pobierz gotowy do wypełnienia wzór reklamacji na rozliczenie centralnego ogrzewania, klikając poniższy przycisk:

Opis
Opinie (0)

Reklamację na rozliczenie centralnego ogrzewania składają mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Koszty ogrzewania w bloku często rozliczane są bowiem dopiero po zakończeniu sezonu grzewczego.

Zasady rozliczania kosztów zużycia energii muszą zostać opisane w regulaminie spółdzielni. Zwykle przyjmuje się je w formie uchwały członków. Może też ustalać je samodzielnie rada nadzorcza spółdzielni. 

Jak rozliczane są koszty ogrzewania w bloku?

Za ogrzewanie w bloku mieszkańcy płacą regularnie, uiszczając tak zwane zaliczki, które zostają uwzględnione w czynszu. Często jednak ostateczne koszty zużycia okazują się wyższe, dlatego pod koniec sezonu grzewczego dokonuje się dokładnego rozliczenia na podstawie:

  • kosztów stałych związanych z powierzchnią użytkową lokalu (kubaturą),
  • kosztów zmiennych, na przykład na podstawie odczytów podzielników ciepła. 

Ponieważ podzielniki ciepła nie muszą być montowane obowiązkowo w każdym mieszkaniu, opieranie kalkulacji na takich odczytach prowadzi do bardzo niesprawiedliwego podziału kosztów faktycznego zużycia energii cieplnej.

W sytuacji, kiedy lokator ma pewność, że powinien zapłacić mniej za ogrzewanie, może złożyć reklamację, czyli odwołanie od rozliczenia kosztów zużycia energii cieplnej.

Jak odwołać się od rozliczenia centralnego ogrzewania?

Mieszkańcy bloków mogą odwołać się od rozliczenia centralnego ogrzewania w terminie ustalonym w regulaminie rozliczania kosztów zużycia energii cieplnej. Najczęściej jest to termin wynoszący 21 dni.

Pismo w tej sprawie należy kierować do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. W odpowiedzi na reklamację lokator powinien uzyskać kopię rachunku dostarczonego przez dostawcę ciepła, a także kopię wspomnianego regulaminu kosztów ogrzewania.

Na tej podstawie może dalej dochodzić swoich praw. Jeśli uda mu się ustalić, ile faktycznie powinien zapłacić za zużytą energię, ma prawo złożyć do sądu pozew o odszkodowanie. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Reklamacja na rozliczenie centralnego ogrzewania wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

reklamacja-na-rozliczenie-centralnego-ogrzewania-wzor
Reklamacja na rozliczenie centralnego ogrzewania wzór
17