Odwołanie od reklamacji – wzór

17 

Każde zgłoszenie reklamacyjne musi zostać rozpatrzone przez sprzedającego, który za oferowany towar odpowiada z tytułu rękojmi. Reklamacja powinna zostać rozpatrzona w ciągu 14 dni.

Jeśli konsument nie otrzyma odpowiedzi w tym terminie, reklamację uznaje się za rozpatrzoną pozytywnie. Przedsiębiorca może jednak również odrzucić roszczenie reklamacyjne klienta. W takiej sytuacji powinien pouczyć konsumenta o możliwości złożenia odwołania od reklamacji nieuwzględnionej. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór odwołania od reklamacji, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Kiedy reklamacja może zostać odrzucona?

Odwołanie od reklamacji to wniosek o jej ponowne rozpatrzenie, który składa się w odpowiedzi na decyzję odmowną. Przedsiębiorca może zaś odrzucić żądania reklamacyjne konsumenta między innymi w przypadku, kiedy zostaną one zgłoszone po terminie.

Rękojmia obowiązuje strony przez 2 lata od dnia wydania towaru. Natomiast wykrytą wadę należy zgłosić sprzedającemu w ciągu roku od jej ujawnienia. Poza tym, odrzucenie reklamacji może zostać uzasadnione:

  • brakiem wady, o której pisze kupujący,
  • faktem, iż kupujący wiedział o wadzie w momencie dokonywania zakupu,
  • winą kupującego, który swoim działaniem doprowadził do powstania wady. 

Sprzedawca może zarzucić kupującemu, że używał przedmiotu niezgodnie z umową lub z jego przeznaczeniem, że nie dbał należycie o przedmiot czy też nie stosował się do zaleceń, np. używał nieoryginalnych części zamiennych.

Odwołanie od takiego pisma będzie polegało natomiast na odparciu tych zarzutów za pomocą merytorycznych argumentów, najlepiej popartych dowodami. 

Jak odwołać się od reklamacji?

Odwołanie od reklamacji powinno przyjmować formę pisemną dla celów dowodowych. W piśmie należy uwzględnić dane kupującego i sprzedającego oraz oznaczenie decyzji, której dotyczy odwołanie.

Następnie konsument powinien napisać:

  • że nie zgadza się z decyzją sprzedawcy,
  • że ma inne stanowisko w sprawie – uzasadnienie odwołania,
  • jakie są jego żądania,
  • kiedy sprzedawca powinien rozpatrzyć odwołanie.

Pismo najlepiej dostarczyć listem poleconym lub drogą elektroniczną. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Odwołanie od reklamacji – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

odwolanie-od-reklamacji-wzor-doc-pdf
Odwołanie od reklamacji - wzór
17