Reklamacja dzieła z tytułu rękojmi – zestaw 6 wzorów

17 

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, jeżeli wykonane dzieło ma wady, zamawiający może żądać ich usunięcia, wyznaczając w tym celu przyjmującemu zamówienie odpowiedni termin na podjęcie działania. Przyjmujący może zaś odmówić naprawy, gdyby wymagała nadmiernych kosztów.

Zamawiający ma prawo na podstawie rękojmi domagać się usunięcia wad, obniżenia wynagrodzenia, wymiany dzieło na wolne od wad. Może też odstąpić od umowy i żądać zwrotu poniesionych kosztów.

Jak zgłosić reklamację na dzieło? aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy aż 6 wzorów reklamacji działa z tytułu rękojmi, które pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Rękojmia przy umowie o dzieło

Do umowy o dzieło stosuje się takie same przepisy dotyczące rękojmi, jak ma to miejsce w przypadku umowy kupna sprzedaży. Odpowiedzialność wykonawcy jest wyłączona tylko wtedy, kiedy wada wynika z jakości materiału dostarczonego przez zamawiającego.

Rękojmia obowiązuje przez dwa lata. Na zgłoszenie ujawnionej wady dzieła zamawiający ma natomiast aż jeden rok. 

Czego można żądać w ramach reklamacji dzieła?

Zamawiający może żądać w ramach reklamacji tego samego, co konsument, który kupuje towar. W swoim zgłoszeniu reklamacyjnym ma więc prawo domagać się:

  • usunięcia wady,
  • wymiany dzieła na wolne od wad,
  • obniżenia wynagrodzenia,
  • odstąpienia od umowy i zwrotu pieniędzy.

Kiedy można żądać zwrotu pieniędzy w ramach reklamacji dzieła?

Odstąpienie od umowy o dzieło w ramach reklamacji nie zawsze jest możliwe. Ponieważ takie działanie wiąże się z całkowitym anulowaniem umowy, wprowadzono w tym zakresie pewne ograniczenia.

Zamawiający nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada dzieła jest nieistotna. Poza tym, w pierwszej kolejności wykonawca musi otrzymać szansę na usunięcie wady lub wymianę dzieła na wolne od wad. Dopiero po wyczerpaniu tych możliwości można mówić o odstąpieniu od umowy. 

Wezwanie wykonawcy do prawidłowego wykonania dzieła

Poza reklamacją zamawiającemu przysługuje także prawo do kontrolowania sposobu, w jaki wykonawca realizuje dzieło. Zamawiający może wezwać wykonawcę do prawidłowego wykonania dzieła czy do wykonania dzieła zgodnie z umową, zanim zostanie ono odebrane. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Reklamacja dzieła z tytułu rękojmi – zestaw 6 wzorów”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

reklamacja-dziela-z-tytulu-rekojmi-zestaw-6-wzorow
Reklamacja dzieła z tytułu rękojmi - zestaw 6 wzorów
17