Odpowiedź na odrzucenie reklamacji – wzór

17 

Zgodnie z prawem, każde zgłoszenie reklamacyjne musi zostać przyjęte i rozpatrzone przez przedsiębiorcę. Nie ma on jednak obowiązku takiej reklamacji przyjąć.

Jeśli sprzedawca odrzuca reklamację, powinien poinformować o tym kupującego, uzasadniając swoją decyzję. Natomiast nabywca ma prawo odwołać się od pisma odrzucającego jego reklamację, odnosząc się do przedstawionych przez przedsiębiorcę argumentów.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór odpowiedzi na odrzucenie reklamacji, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Dlaczego reklamacja została odrzucona?

Sprzedawca nie może odrzucić reklamacji konsumenta bez uzasadnienia. Wbrew powszechnym przekonaniom, nie da się też odrzucić reklamacji w przypadku, kiedy kupujący nie dysponuje dowodem sprzedaży, takim jak paragon czy faktura.

Odrzucona może zostać natomiast reklamacja wniesiona po terminie. Czas na zgłoszenie reklamacji z tytułu rękojmi wynosi 2 lata, a wykrytą wadę należy zgłosić w ciągu 1 roku od jej ujawnienia.

Innymi przyczynami odrzucenia reklamacji mogą być zarzuty użytkowania przedmiotu niezgodnie z umową, przeznaczeniem czy instrukcją obsługi, korzystanie z nieoryginalnych części zamiennych i akcesoriów, czy dokonywanie nieautoryzowanych napraw lub ulepszeń.

Jak odpowiedzieć na odrzucenie reklamacji?

W piśmie odrzucającym reklamację przedsiębiorca przedstawia swoje uzasadnienie odrzucenia reklamacji. Natomiast w odpowiedzi na odrzucenie reklamacji konsument odnosi się do tych argumentów, ewentualnie przedstawia także nowe fakty i dowody.

Warto pamiętać, że jeśli wada przedmiotu została wykryta w drugim roku jego użytkowania, ciężar wykazania, że istniała ona już w dniu zakupu, spoczywa na nabywcy.

Kiedy więc sprzedawca zarzuca konsumentowi nieprawidłowe użytkowanie produktu, należy wykazać, iż był on użytkowany zgodnie z umową i przeznaczeniem. Dowodem na potwierdzenie takich argumentów będą między innymi opinie rzeczoznawców. 

Należy wiedzieć, że nawet bezskuteczne odwołanie się od nieuznanej reklamacji nie zamyka drogi do dochodzenia swoich praw przez nabywcę. Może on bowiem zgłosić swój problem między innymi do Rzecznika Praw Konsumenta.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Odpowiedź na odrzucenie reklamacji – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

odpowiedz-na-odrzucenie-reklamacji-wzor
Odpowiedź na odrzucenie reklamacji - wzór
17