Odwołanie od odrzuconej reklamacji – wzór

17 

Każde zgłoszenie reklamacyjne podlega rozpatrzeniu. Przedsiębiorca powinien odnieść się do zgłoszonej reklamacji w ciągu 14 dni. Jeśli tego nie zrobi, roszczenia konsumenta uznaje się za uwzględnione (reklamacja rozpatrzona pozytywnie).

Gdy sprzedający lub usługodawca chce odrzucić reklamację, musi przygotować odpowiednie pismo do konsumenta, w którym uzasadni swoją decyzję i pouczy kupującego/usługobiorcę o możliwości wniesienia odwołania. Jak przygotować odwołanie od odrzuconej reklamacji?

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór odwołania od odrzuconej reklamacji, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Kiedy reklamacja może zostać odrzucona?

Przedsiębiorca nie ma prawa odrzucić reklamacji bez uzasadnienia. Może nie uwzględnić reklamacji złożonej po terminie, ale powinien poinformować o tym konsumenta. Warto pamiętać, że rękojmia w przypadku towarów obejmuje okres 2 lat od ich wydania.

Wykrytą wadę należy zgłosić zaś w ciągu 1 roku od dnia jej ujawnienia. Sprzedający może odrzucić reklamację, jeśli opisywana przez konsumenta wada nie istnieje, gdy ten wiedział o niej w momencie dokonywania zakupu, a także gdy przyczynił się do jej powstania.

Kupujący może zaś uszkodzić przedmiot umowy poprzez jego nieprawidłowe użytkowanie, niewłaściwą konserwację czy przeprowadzenie nieautoryzowanych napraw/ulepszeń.

W niektórych przypadkach nawet wykonanie montażu produktu niezgodnie z zaleceniami producenta może stanowić podstawę odrzucenia reklamacji.

Jak odwołać się od odrzuconej reklamacji?

Odwołanie od odrzuconej reklamacji to z jednej strony wniosek o ponowne rozpatrzenie zgłoszenia reklamacyjnego, a z drugiej zaskarżenie decyzji sprzedającego.

W odwołaniu należy podważyć argumenty przedsiębiorcy, a także przedstawić nowe fakty i dowody przemawiające na korzyść konsumenta. Pismo można przygotować w dowolnym terminie, dopóki nie dojdzie do przedawnienia roszczenia.

Nie warto jednak zwlekać ze złożeniem odwołania. Im szybciej konsument przygotowuje odpowiednie pismo, tym większe szanse na jego pozytywne rozpatrzenie.

Co ważne, termin przedawnienia roszczenia różni się w zależności od zawartej umowy, dlatego należy sprawdzić, ile wynosi w danym przypadku.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Odwołanie od odrzuconej reklamacji – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

odwolanie-od-odrzuconej-reklamacji-wzor
Odwołanie od odrzuconej reklamacji - wzór
17