Odrzucenie reklamacji z tytułu rękojmi – wzór

17 

Reklamacja z tytułu rękojmi może zostać zgłoszona w ciągu 2 lat od dnia wydania przedmiotu umowy. Sprzedający ma obowiązek rozpatrzenia każdej reklamacji.

Nie musi on jednak zaakceptować żądań każdego konsumenta. Kiedy możliwe jest odrzucenie reklamacji z tytułu rękojmi i jak sporządzić pismo w tej sprawie, które trafi do klienta?

Chcąc ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór odrzucenia reklamacji z tytułu rękojmi, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Jak odrzucić zgłoszenie reklamacyjne?

Sprzedawca nie może odrzucić zgłoszenia reklamacyjnego z powodu braku paragonu czy faktury, ponieważ powinien posiadać własną kopię dokumentu sprzedaży. Co więcej, fakt dokonania zakupu można udowodnić także w inny sposób, na przykład za pomocą potwierdzenia przelewu.

Co ważne, odpowiedzi na zgłoszenie reklamacyjne sprzedający powinien udzielić w ciągu 14 dni od otrzymania takiego zgłoszenia, ponieważ po tym czasie przyjmuje się, że reklamacja została rozpatrzona pozytywnie. Jeśli przedsiębiorca decyduje się odrzucić zgłoszenie reklamacyjne, musi uzasadnić swoją decyzję. 

Z jakich powodów można odrzucić reklamację z tytułu rękojmi?

Odrzucenie reklamacji z tytułu rękojmi może zostać uzasadnione na wiele sposobów. Jednym z nich jest wskazanie, iż wada przedmiotu została zgłoszona po terminie. Rękojmia obowiązuje przez 2 lata od dnia wydania przedmiotu umowy, a wykrytą wadę należy zgłosić w ciągu roku od jej ujawnienia.

Inną przyczyną odrzucenia reklamacji może być również brak wady, o której pisze konsument. Jeśli po sprawdzeniu przedmiotu okazuje się on sprawny, wolny od wad, reklamację można odrzucić.

Odrzucenie reklamacji jest uzasadnione także wtedy, kiedy kupujący od razu żąda odstąpienia od umowy i zwrotu pieniędzy, podczas gdy wada przedmiotu jest nieistotna lub gdy można w prosty sposób ją usunąć, ewentualnie wymienić produkt na wolny od wad.

Wreszcie przedsiębiorca może też wykazać, że do powstania wady przyczynił się sam konsument, który używał przedmiotu niezgodnie z umową lub przeznaczeniem, zaniedbał konserwację przedmiotu, stosował nieoryginalne części zamienne czy akcesoria, bądź dokonał nieautoryzowanych napraw/ulepszeń.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Odrzucenie reklamacji z tytułu rękojmi – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

odrzucenie-reklamacji-z-tytulu-rekojmi-wzor
Odrzucenie reklamacji z tytułu rękojmi - wzór
17