Odrzucenie reklamacji – wzór

17 

Jak napisać odrzucenie reklamacji? Przedsiębiorca ma 14 dni na przygotowanie odpowiedzi na zgłoszenie reklamacyjne. Jeśli w tym czasie nie ustosunkuje się do reklamacji, uznaje się, iż przystał na żądania kupującego i uznaje reklamację.

W przypadku chęci odrzucenia reklamacji należy zatem sporządzić odpowiednie pismo w terminie 14 dni. Nie wystarczy jednak powiadomić konsumenta o odrzuceniu reklamacji – należy jeszcze uzasadnić podjętą decyzję w sposób rzeczowy i merytoryczny.

Chcąc ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór pisma odrzucającego reklamację, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Kiedy można odrzucić reklamację?

Podstawą odrzucenia reklamacji nie może być brak faktury czy brak paragonu. Warto pamiętać też o tym, że w pierwszym roku obowiązywania rękojmi zakłada się, iż zgłoszona wada przedmiotu umowy istniała już w dniu zakupu i to sprzedawca musi udowodnić, że było inaczej.

Jeśli przedsiębiorca chce odrzucić reklamację, powinien wykazać zatem, że kupujący:

  • korzystał z przedmiotu niezgodnie z umową lub przeznaczeniem,
  • korzystał z nieoryginalnych części zamiennych lub akcesoriów,
  • dokonywał nieautoryzowanych napraw/ulepszeń,
  • nie dbał o przedmiot zgodnie z instrukcją/zaleceniami.

Można też odrzucić reklamację zgłoszoną po terminie. Rękojmia obowiązuje przez 2 lata od dnia wydania przedmiotu umowy, a czas na zgłoszenie ujawnionej wady towaru to 1 rok.

Jak napisać odrzucenie reklamacji?

Odrzucenie reklamacji to pismo, w którym musi pojawić się kilka niezbędnych elementów formalnych. Dokument wymaga ujęcia w nim danych kupującego i sprzedającego, a także daty przyjęcia i rozpatrzenia reklamacji.

Poza oświadczeniem o odrzuceniu reklamacji i uzasadnieniem podjętej decyzji przedsiębiorca ma obowiązek uwzględnić w swoim piśmie pouczenie z informacją o prawach przysługujących konsumentowi, w tym o prawie do wniesienia odwołania.

Dokument należy dostarczyć nabywcy listownie lub pocztą elektroniczną. Warto pamiętać, że wszystkie wskazane w piśmie argumenty mogą zostać podważone przez kupującego, zatem warto zadbać o to, by odrzucenie reklamacji było dokumentem naprawdę rzetelnym.

Wskazane jest także zaproponowanie konsumentowi alternatywnego rozwiązania, na przykład zniżki na kolejne zakupy.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Odrzucenie reklamacji – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

odrzucenie-reklamacji-wzor-pdf-doc-przyklad
Odrzucenie reklamacji - wzór
17