Reklamacja usługi – wzór

17 

Reklamację usługi, podobnie jak reklamację produktu, można zgłosić na podstawie rękojmi lub gwarancji. Rękojmia obowiązuje ustawowo i nie można w żaden sposób ograniczyć jej lub wyłączyć. Z kolei gwarancja jest udzielana dobrowolnie przez gwaranta – tutaj usługodawcę. Jak napisać skuteczną reklamację usługi?

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór reklamacji usługi, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Czego można żądać w ramach reklamacji usługi?

Zgłoszenie reklamacji usługi różni się od reklamacji produktu. Reklamując przedmiot, kupujący może żądać jego naprawy, wymiany na nowy, obniżenia ceny czy zwrotu poniesionych kosztów.

W przypadku wadliwej usługi konsument ma zaś prawo żądać naprawy wad lub ich usunięcia. Powinien wskazać wykonawcy, na czym polegają wady usługi oraz wyznaczyć termin ich naprawienia/usunięcia.

Dopiero w przypadku braku reakcji, konsument może odmówić zapłaty za usługę. Kiedy usługa posiada takie wady, które sprawiają, że jest ona dla klienta całkowicie nieprzydatna, może on od razu odstąpić od umowy.

Nie musi też płacić za te części usługi, które zostały prawidłowo wykonane. Z kolei w przypadku, gdy wykonawca uzna, że nie jest w stanie wykonać naprawy w określonym przez klienta terminie, konsument zyskuje prawo żądania obniżenia kosztów za usługę. 

Ile jest czasu na zgłoszenie reklamacji usługi?

Reklamację towaru na podstawie rękojmi można zgłosić w ciągu 2 lat od jego otrzymania oraz w ciągu roku od wykrycia wady. W przypadku usług sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana.

Czas na zgłoszenie reklamacji uzależniony jest od rodzaju umowy i terminu przedawnienia roszczeń. W przypadku reklamacji usługi telekomunikacyjnej termin na zgłoszenie roszczenia wynosi 12 miesięcy.

Podobnie jest w przypadku umowy zawartej z firmą przewozową. Jednak w odniesieniu do umowy o roboty budowlane, termin na zgłoszenie reklamacji na podstawie rękojmi wynosi aż 5 lat.

Inną kwestią jest zaś gwarancja, której usługodawca może udzielić dobrowolnie. Termin obowiązywania takiej ochrony ustala gwarant, zatem może on być i dłuższy, i krótszy niż okres rękojmi.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Reklamacja usługi – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

reklamacja-uslugi-wzor-pdf-doc-przyklad
Reklamacja usługi - wzór
17