Odpowiedź na reklamację – wzór

17 

Przedsiębiorca ma obowiązek rozpatrzenia każdego zgłoszenia reklamacyjnego. Jeśli nie udzieli odpowiedzi na takie zgłoszenie w ciągu 14 dni, przyjmuje się, iż zaakceptował w pełni wszystkie żądania konsumenta.

Kiedy sprzedający dba o dobrą opinię, zazwyczaj stara się udzielić odpowiedzi na każdą, także uznaną reklamację. Powiadomienie o przyjęciu i pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia może przesłać klientowi nawet za pośrednictwem wiadomości SMS.

Inaczej wygląda odmowa uwzględnienia reklamacji. W tym przypadku obowiązkiem przedsiębiorcy jest uzasadnienie podjętej decyzji. Aby ułatwić Ci sporządzenie odpowiedzi na reklamację klienta – przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Jak można odpowiedzieć na reklamację?

Odpowiedź na reklamację może być dla klienta pozytywna lub negatywna. Przedsiębiorca może także zgłoszenie reklamacyjne zaakceptować, ale jednocześnie zaproponować klientowi inne rozwiązanie niż to, które ten zasugerował.

Należy wiedzieć, że w ramach reklamacji konsument może domagać się usunięcia wady, wymiany przedmiotu na wolny od wad, obniżenia ceny czy też odstąpienia od umowy i zwrotu pieniędzy – w przypadku wad istotnych.

Zatem jeśli przedsiębiorca przyjmuje reklamację, powinien poinformować klienta o tym, jakie rozwiązanie proponuje – czy naprawi przedmiot, czy wymieni go na nowy, czy obniży cenę. Jeśli naprawa czy wymiana są niemożliwe lub nieopłacalne, klientowi powinien przysługiwać pełny zwrot poniesionych kosztów.

Jak odrzucić reklamację?

Kiedy po rozpatrzeniu zgłoszenia reklamacyjnego przedsiębiorca decyduje się odrzucić reklamację, musi swoją decyzję odpowiednio uzasadnić. Reklamacja może zostać odrzucona z powodu zgłoszenia jej po terminie (zazwyczaj 2 lata od dnia wydania przedmiotu).

Inne przyczyny odrzucenia zgłoszenia reklamacyjnego to między innymi:

  • fakt, że klient wiedział o wadzie przedmiotu w momencie zakupu,
  • fakt, że klient przyczynił się do powstania wady przedmiotu poprzez nieprawidłowe użytkowanie, niewłaściwą konserwację, nieautoryzowane naprawy i tak dalej.

Odrzucenie reklamacji nie zamyka jednak całej sprawy – warto pamiętać, że klient ma prawo odwołać się od takiej decyzji. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Odpowiedź na reklamację – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

odpowiedz-na-reklamacje-wzor-pdf-doc-przyklad
Odpowiedź na reklamację - wzór
17