17 zł
Wniosek o dodatkowe godziny języka polskiego dla obcokrajowców może złożyć cudzoziemiec oraz polski obywatel przybywający z zagranicy, podlegający obowiązkowi szkolnemu. Taka osoba ma prawo do bezpłatnej nauki języka polskiego w postaci dodatkowych zajęć prowadzonych przez okres 12 miesięcy. Naukę organizuje gmina lub powiat, właściwe ze względu na miejsce zamieszkania ucznia.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór wniosku o dodatkowe godziny języka polskiego dla obcokrajowców – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Cudzoziemcy, którzy podlegają obowiązkowi szkolnemu, czyli uczniowie-cudzoziemcy, korzystają z nauki i opieki we wszystkich typach publicznych przedszkoli i szkół do ukończenia 18. roku życia na takich samych warunkach, jak obywatele polscy.
Jeśli nie znają języka polskiego lub nie znają go na poziomie wystarczającym, aby z takiej nauki korzystać, mają prawo do dodatkowych bezpłatnych lekcji języka polskiego. Wniosek o dodatkowe godziny języka polskiego dla obcokrajowców należy kierować do dyrektora placówki oświatowej.
Organizacją zajęć zajmuje się jednak gmina lub powiat, czyli organ prowadzący szkołę. Cudzoziemcy mogą korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych z danego przedmiotu przez okres 12 miesięcy. Zasadniczo, wymiar zajęć z języka polskiego nie może przekraczać 5 godzin tygodniowo.
Wniosek o dodatkowe godziny języka polskiego może wnieść także polski obywatel przybywający z zagranicy, podlegający obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki. W imieniu osoby niepełnoletniej wniosek składa jej rodzic lub opiekun prawny.
Na szczególnych zasadach dodatkowe lekcje języka polskiego pobierają osoby pochodzące z Ukrainy, przebywające w Polsce i uczące się w polskich szkołach.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia MEN z 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy, zajęcia z języka polskiego są dla nich prowadzone w wymiarze nie niższym niż 6 godzin lekcyjnych tygodniowo. Warto pamiętać, że zasada ta dotyczy szkół, a nie przedszkoli.
Podobne wzory pism: