17 zł
Odroczenie obowiązku szkolnego następuje na podstawie decyzji dyrektora szkoły podstawowej położonej w obwodzie, w którym mieszka dziecko. Do odroczenia obowiązku szkolnego o jeden rok dochodzi najczęściej na wniosek rodziców. O zasadności takiej decyzji świadczy natomiast opinia nauczyciela zatrudnionego w publicznej lub niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór opinii nauczyciela o odroczeniu obowiązku szkolnego – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Opinię nauczyciela o odroczeniu obowiązku szkolnego wystawia się po przeprowadzeniu diagnozy gotowości szkolnej. Diagnoza obejmuje ocenę poziomu rozwoju fizycznego, emocjonalnego, poznawczego i społecznego dziecka.
Gotowość do podjęcia nauki w szkole oznacza natomiast taki stopień rozwoju, który pozwala dziecku przystosować się do wymagań szkoły, współżyć z grupą rówieśniczą, uczyć się pisać, czytać i liczyć.
W opinii nauczyciela o odroczeniu obowiązku szkolnego mogą pojawić się zatem nawiązania do następujących umiejętności:
Rodzic, który chce odroczyć obowiązek szkolny dziecka, potrzebuje opinii nauczyciela w przedszkolu. Taka opinia, inaczej diagnoza, pozwala opiekunowi zgłosić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej z prośbą o przebadanie dziecka i wydanie opinii o potrzebie odroczenia obowiązku szkolnego.
Dopiero z takim dokumentem rodzic może udać się do dyrektora placówki docelowej z wnioskiem o odroczenie obowiązku szkolnego o jeden rok. Warto wspomnieć przy tym, że zgoda rodziców na odroczenie obowiązku szkolnego jest niezbędna – nie można podjąć takiej decyzji wbrew woli opiekunów, nawet jeśli zaleca to poradnia.
Karolina Wejchert –
Dzięki – wszystko okej.