17 zł
Zgodnie z prawem, jeśli w statucie szkoły obecny jest zapis mówiący o tym, że nauczyciel ma obowiązek uzasadnić ocenę z zachowania na piśmie, to pedagog musi takie uzasadnienie przygotować. W przypadku braku takiego zapisu, pisemne uzasadnienie oceny z zachowania nie jest wymagane.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór pisemnego uzasadnienia oceny z zachowania – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Oceny z zachowania pozwalają szkołom wyrazić opinię o tym, jak uczeń wypełnia obowiązki szkolne, jaka jest jego kultura osobista, czy bierze udział w życiu klasy i szkoły, jaka jest jego postawa wobec kolegów, czy wykorzystuje swoje własne uzdolnienia, a także szanse stwarzane dla niego przez szkołę.
O tym, jakie kryteria oceniania stosować będzie szkoła, należy poinformować rodziców i uczniów na początku roku szkolnego. Zwykle osobą odpowiedzialną za przekazanie takich informacji jest wychowawca klasy, który odpowiada także za ustalenie oceny i jej ewentualne uzasadnienie.
Chociaż każdy uczeń jest inny, to ocenę z zachowania wystawia się zwykle na podstawie takich samych kryteriów. Dzięki temu pisemne uzasadnienie można przygotować w oparciu o gotowy do wypełnienia wzór pisemnego uzasadnienia oceny z zachowania. Ocena z zachowania może być: wzorowa, bardzo dobra, dobra, poprawna, nieodpowiednia lub naganna.
Przy jej ustalaniu uwzględnia się natomiast:
Warto pamiętać również o tym, jaki jest cel ustalenia oceny z zachowania. Jeśli chodzi o rodziców ucznia, to ocena ma przede wszystkim informować ich o zachowaniu dziecka. Jednak ocena z zachowania służy także uczniowi.
Ma motywować go do rozwijania swojej osobowości, do dbania o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, a także do aktywnego funkcjonowania w środowisku szkolnym i społecznym. Ponadto ocena ma też uświadomić uczniowi jego mocne i słabsze strony, zmusić go do autorefleksji, samokontroli, poczucia odpowiedzialności za własne czyny.