Uprzedzenie o zamiarze wypowiedzenia umowy najmu – wzór

17 

Zgodnie z prawem, wypowiedzenie umowy najmu wymaga uprzedzenia lokatora (na piśmie) o zamiarze wypowiedzenia stosunku najmu, a także wyznaczenia mu dodatkowego, miesięcznego terminu na zapłatę zaległych i bieżących należności, jeśli przyczyną wypowiedzenia umowy jest zwłoka w zapłacie. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór uprzedzenia o zamiarze wypowiedzenia umowy najmu – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Czy wynajmujący ma obowiązek uprzedzenia lokatora o zamiarze wypowiedzenia umowy najmu?

W przypadku chęci wypowiedzenia umowy najmu lokatorowi, który zwleka z zapłatą czynszu, wynajmujący musi uprzedzić najemcę o swoim zamiarze. Taki obowiązek nakłada na niego

art. 687 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:

„Jeżeli najemca lokalu dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a wynajmujący zamierza najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia, powinien on uprzedzić najemcę na piśmie, udzielając mu dodatkowego terminu miesięcznego do zapłaty zaległego czynszu”.

Oznacza to, że obowiązek uprzedzenia o zamiarze wypowiedzenia umowy dotyczy wypowiedzenia najmu w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Właściciel lokalu może wykorzystać zatem wzór uprzedzenia o zamiarze wypowiedzenia umowy najmu w takich okolicznościach, które uprawniają go do wypowiedzenia  umowy najmu bez zachowania okresu wypowiedzenia – gdy najemca rażąco łamie swoje ustawowe obowiązki, np. korzystając z lokalu w sposób niezgodny z umową i przeznaczeniem nieruchomości.

Jak napisać uprzedzenie o zamiarze wypowiedzenia umowy najmu?

Przykładowe uprzedzenie o zamiarze wypowiedzenia umowy najmu musi zawierać kilka elementów formalnych, w tym między innymi dane wynajmującego i najemcy, oznaczenie wynajmowanego lokalu i zawartej umowy, przyczynę planowanego wypowiedzenia umowy, a także – zgodnie z treścią art. 687 KC – termin (co najmniej miesięczny) na zapłatę należności zaległych i bieżących.

Dokument warto przygotować w oparciu o sprawdzony wzór pisma o zamiarze wypowiedzenia umowy, pamiętając również o skutecznym dostarczeniu uprzedzenia najemcy. Można dokonać tego na przykład listownie, czyli listem poleconym. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Uprzedzenie o zamiarze wypowiedzenia umowy najmu – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

uprzedzenie-o-zamiarze-wypowiedzenia-umowy-najmu-wzor
Uprzedzenie o zamiarze wypowiedzenia umowy najmu - wzór
17