Upomnienie rodziców dotyczące niespełniania obowiązku szkolnego

17 

Ponieważ wykonywanie obowiązku szkolnego podlega egzekucji, jeśli dziecko nie uczęszcza do szkoły, dyrektor może wystosować upomnienie do rodziców, w którym ostrzeże ich o możliwości skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. Takie upomnienie powinno przyjmować formę pisemnego wezwania do wykonania obowiązku. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniające wszystkie formalne wymagania – wzór upomnienia rodziców za niespełnianie obowiązku szkolnego przez dziecko – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: , ,
Opis
Opinie (0)

Kiedy dyrektor sporządza upomnienie rodziców dotyczące niespełniania obowiązku szkolnego?

Rodzice mają obowiązek zadbać o to, aby ich dziecko regularnie uczęszczało na zajęcia w szkole. Jeśli uczeń uchyla się od spełniania obowiązku szkolnego, oznacza to, że rodzice nie wywiązują się ze swoich obowiązków rodzicielskich. Dyrektor szkoły może w takiej sytuacji żądać wykonania obowiązku szkolnego.

Zgodnie z prawem jest on wierzycielem i ma możliwość wszczęcia egzekucji administracyjnej. Wcześniej powinien jednak przesłać rodzicom – zobowiązanym – pisemne upomnienie, które zawiera wezwanie do wykonania obowiązku pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego.

Przykładowe upomnienie rodziców dotyczące niespełniania obowiązku szkolnego musi wskazywać także termin wykonania żądania, po upływie którego dyrektor będzie mógł skierować sprawę do sądu. 

Jak napisać upomnienie rodziców dotyczące niespełniania obowiązku szkolnego?

Podstawą sporządzenia upomnienia rodziców w sprawie niespełniania obowiązku szkolnego przez ich dziecko jest art. 15 § 1 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz art. 42 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.

Przygotowując takie pismo, warto używać gotowego wzoru upomnienia rodziców dotyczącego niespełniania obowiązku szkolnego, który wystarczy wypełnić odpowiednimi informacjami. Dokument uwzględnia:

  • dane dyrektora,
  • dane rodziców,
  • datę sporządzenia,
  • dane dziecka objętego obowiązkiem szkolny wraz z datą obowiązywania tego obowiązku,
  • termin na wykonanie obowiązku szkolnego,
  • ostrzeżenie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego.

Druk przykładowego upomnienia rodziców dotyczącego niespełniania obowiązku szkolnego wymaga podpisu i pieczęci dyrektora szkoły. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Upomnienie rodziców dotyczące niespełniania obowiązku szkolnego”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

upomnienie-rodzicow-dotyczace-niespelniania-obowiazku-szkolnego
Upomnienie rodziców dotyczące niespełniania obowiązku szkolnego
17