17 zł
Jak napisać umowę z trenerem? Umowa z trenerem personalnym czy z trenerem piłki nożnej powinna przyjmować formę pisemną. W pierwszym przypadku bardzo istotne będzie określenie praw i obowiązków stron, a także możliwości wypowiedzenia umowy z trenerem w trybie natychmiastowym.
Z kolei w drugim przypadku należy pamiętać o stosowaniu się do postanowień uchwały Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, który reguluje tak zwane kontrakty trenerskie. Jak powinna wyglądać umowa z trenerem?
Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego dokumentu – przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór umowy z trenerem, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Umowa z trenerem piłki nożnej to tak zwany kontrakt trenerski, który może przyjmować formę umowy o świadczenie usług lub umowy o pracę. Takie kontrakty regulują postanowienia uchwały Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej z 12 grudnia 2014 roku dot.
Zasad regulujących stosunki pomiędzy klubem sportowym a trenerem. Poza tym, stosunki prawne pomiędzy klubem sportowym a trenerem regulują również postanowienia umowy i przepisy prawa powszechnego, czyli kodeksu pracy i kodeksu cywilnego.
Umowa zlecenie dla trenera w klubie sportowym jest umową o świadczenie usług, czyli szczególnym rodzajem umowy zlecenia, dlatego stosuje się do niej odpowiednio przepisy o zleceniu. Natomiast umowa o świadczenie pracy jest regulowana przez przepisy kodeksu pracy.
Umowa z trenerem regulowana przez postanowienia uchwały Zarządu PZPN może zostać zawarta wyłącznie z trenerem piłki nożnej, który posiada kwalifikacje potwierdzone licencją PZPN.
Jest to pewnego rodzaju zezwolenie, którego udziela bezpośrednio związek lub z jego upoważnienia wojewódzki związek piłki nożnej. Takie zezwolenie pozwala trenerowi prowadzić zespół piłkarski w określonej klasie rozgrywkowej.
Umowa o pracę czy umowa zlecenie z trenerem musi zostać zawarta na co najmniej jeden sezon, który trwa od 1 lipca do 30 czerwca kolejnego roku kalendarzowego. Jeśli zaś kontrakt jest zawierany w trakcie sezonu piłkarskiego, to powinien obowiązywać do końca danego sezonu.
Zgodnie z przepisami wspomnianej uchwały, umowa cywilnoprawna zawarta z trenerem musi spełniać kilka kryteriów obowiązkowych, pod rygorem jej nieważności. Poza wspomnianym już warunkiem zawarcia umowy na okres jednego sezonu są to następujące zasady:
Warto pamiętać także, że każda umowa trenera z klubem sportowym powinna zawierać:
W dzisiejszych czasach bardzo modne jest korzystanie z usług trenera personalnego, który ma „zagwarantować” klientowi osiągnięcie wymarzonego wyglądu, poprawę kondycji i samopoczucia.
Podpisując taką umowę, klient oczekuje konkretnych rezultatów. Natomiast trener musi zabezpieczyć się przed roszczeniami ze strony osoby, która nie zastosuje się do jego zaleceń, a mimo to winę za brak efektów zrzuca właśnie na swojego trenera.
Z tego względu umowę z trenerem personalnym warto przygotować w oparciu o sprawdzony, bardzo precyzyjnie opracowany wzór umowy z trenerem, który uwzględnia między innymi:
Umowa z trenerem personalnym często obejmuje znacznie więcej czynności niż tylko prowadzenie treningów. Wśród obowiązków trenera mogą pojawić się również:
Najważniejszą częścią umowy z trenerem personalnym jest jednak sekcja praw i obowiązków stron, która zabezpiecza klienta i trenera na wypadek sporów. W ramach takiego kontraktu warto przewidzieć między innymi:
Istotne jest także dokładne określenie warunków wypowiedzenia umowy, zwłaszcza w trybie natychmiastowym. Obie strony powinny mieć do tego równe prawo.
Najczęściej przewiduje się, że trener może wypowiedzieć umowę klientowi, kiedy ten:
Z kolei klient zazwyczaj może zerwać umowę z trenerem, kiedy ten ciągle spóźnia się na zajęcia, ciągle odwołuje zajęcia, a także gdy w inny sposób nie wywiązuje się z warunków umowy, np. nie kontroluje wyników podopiecznego.
Wykonywanie zawodu trenera w stosunku systematycznym i za wynagrodzeniem rodzi obligatoryjne objęcie ubezpieczeniem społecznym.
Inna kwestia, to prawa majątkowe trenera do przygotowanych i opracowanych przez niego programów treningowych, taktyk czy prezentacji, trener może nie chcieć przekazywać autorskich praw majątkowych do materiałów, jakie opracował na przestrzeni lat, wtedy umowa z trenerem powinna zawierać też klauzulę o udzieleniu licencji.
Oczywiście autorskie prawa majątkowe są zbywalne za odpowiedniej wysokości wynagrodzeniem.
Warto też wiedzieć, że kluby sportowe często sporządzają z trenerami umowy o dzieło, niestety Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych (dalej ZUS), podważy taką umowę w przypadku umów systematycznego wykonywania czynności sportowych, a także w przypadku umów trenerskich. Kwestię tę poruszył już Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 15 lipca 2014, II UK 496/13:
Umowy dotyczące systematycznego wykonywania czynności sportowych lub trenerskich – za okresowo wypłacanym wynagrodzeniem powodują, co do zasady, obligatoryjne objęcie ubezpieczeniem społecznym.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.