17 zł
Ugoda rozwodowa może przyspieszyć przeprowadzenie rozwodu, ale nie pozwala ugodowo załatwić takiej sprawy, ponieważ tylko sąd może postanowić o tym, że istnieją przesłanki orzeczenia rozwodu.
Ugodę można zawrzeć w odniesieniu do kwestii, w których małżonkowie zgadzają się ze sobą. Taki dokument jest dla sądu sygnałem, że sprawę można rozwiązać sprawniej, dlatego zwykle nie czeka on już na odpowiedź małżonków na pozew rozwodowy, lecz od razu wyznacza termin rozprawy.
Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego dokumentu – przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór ugody rozwodowej – który zakupisz poniżej:
Spis treści:
ToggleUgoda rozwodowa to zgodne oświadczenie małżonków, deklarujące chęć rozwiązania małżeństwa bez orzekania o winie. Mąż i żona mogą zawrzeć takie porozumienie na podstawie przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z treścią art. 57 KRiO:
§ 1. Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.
§ 2. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.
Ugoda małżeńska może zostać dołączona do pozwu rozwodowego lub do odpowiedzi na pozew, czyli do pisma, w którym pozwany ustosunkowuje się do wniosku powoda. Ugoda rozwodowa świadczy o tym, że strony chcą porozumieć się w sprawie rozwodu, że nie ma między nimi kwestii spornych. Sugeruje zatem również, że sprawa rozwodowa będzie postępowała sprawnie i szybko.
Warto wspomnieć przy tym, że ugoda w sprawie o rozwód nie odnosi się do kwestii związanych z dziećmi wspólnymi oraz majątkiem. Jeśli strony chcą również te sprawy omówić w ramach porozumienia, muszą sporządzić dodatkowo:
Jeśli zaś w toku postępowania okaże się, że między małżonkami istnieją jednak jakieś kwestie sporne, sąd może skierować strony do mediacji w celu ugodowego rozstrzygnięcia spraw dotyczących:
Jak zostało wspomniane, ugoda pozasądowa o rozwód może przyspieszyć rozprawę rozwodową, ale formalnie nie rozwiązuje małżeństwa – o tym może zadecydować jedynie sąd. Ten zaś orzeka rozwód w sytuacji, kiedy zachodzą ku temu dwie przesłanki:
…rozkład pożycia małżeńskiego.
Postępowanie na wniosek o rozwód sprowadza się więc do ustalenia, czy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.
Zupełny rozpad pożycia małżeńskiego polega na ustaniu między małżonkami więzi:
Trwałość rozkładu pożycia małżeńskiego oznacza natomiast, że powrót małżonków do wspólnego pożycia jest niemożliwy, co stwierdza się między innymi na podstawie indywidualnych cech charakteru małżonków.
Warto wspomnieć również, że czasami nawet spełnienie tych przesłanek – tak zwanych przesłanek pozytywnych – nie pozwala orzec rozwodu. Dochodzi do tego w sytuacji, kiedy obok nich pojawiają się przesłanki negatywne, czyli:
Pozasądowa ugoda rozwodowa pozwala uzyskać rozwód szybciej, taniej i łatwiej. Jeśli więc małżonkowie mają świadomość, że ich związek rozpadł się na dobre, z pewnością zechcą współpracować ze sobą w celu doprowadzenia sprawy do jak najszybszego formalnego zakończenia związku małżeńskiego.
W tym celu mogą sporządzić porozumienie, w którym wykażą, że doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, bez winy żadnej ze stron lub z winy obu stron.
Porozumienie małżeńskie w sprawie rozwodu musi zawierać przede wszystkim oświadczenie stron mówiące o tym, że chcą one zgodnie rozwiązać małżeństwo bez orzekania o winie. W piśmie można zawrzeć wszystkie kwestie zgodne.
Należy wskazać też, że między małżonkami nie istnieje już więź gospodarcza, duchowa ani fizyczna. Oznacza to, że małżonkowie nie mieszkają razem, nie gospodarują wspólnym majątkiem, nie darzą się uczuciami i nie utrzymują ze sobą kontaktów.
Ugoda pozasądowa przy rozwodzie może dotyczyć jednak nie tylko samego rozpadu małżeństwa, ale też kwestii związanych z podziałem majątku, alimentami i opieką nad dziećmi. Wszystkie te sprawy można rozwiązać polubownie, na drodze wzajemnych kompromisów. Zatem pełna ugoda rozwodowa będzie zawierała:
W przypadku rozwodu – zawierając ugodę rozwodową małżonkowie dają sądowi do zrozumienia, że żądają rozwodu bez orzekania o winie. Co jednak jeśli w trakcie postępowania zmienią zdanie? Zgodnie z przepisami, nie ma żadnych ograniczeń co do tego, kiedy i ile razy małżonek może zmieniać swoje zdanie w temacie rozwodu z orzekaniem o winie i bez orzekania o winie.
Oznacza to, że taką ugodę będzie można unieważnić nawet na etapie postępowania apelacyjnego. Sąd ma przy tym obowiązek ustalenia, kto ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego nawet na wyłączny wniosek jednego z małżonków.
Warto wspomnieć jednak, że sąd zazwyczaj wyznacza stronom termin na zajęcie stanowiska i powoływanie dowodów na jego poparcie. Po przekroczeniu tego terminu wnioski stron mogą zostać oddalone, choć również nie muszą, ponieważ sąd zawsze może zmieniać swoje postanowienia.
Jeśli małżonkowie domagają się, by sąd rozwiązał małżeństwo, sąd wyda stosowne orzeczenie w tej sprawie, jednak aby usprawnić sądowi (i również sobie) etapy sprawy rozwodowej, małżonkowie mogą sporządzić ugodę rozwodową, która znacznie łatwi sprawy dotyczące podziału majątku wspólnego, kwestie związane z opieką nad dziećmi, kwestię alimentów itd.
Jak widzisz, dobrze przygotowany pozew rozwodowy to nie wszystko, liczy się także zgodność ustalenia dalszych praw, obowiązków i własności między małżonkami by orzeczenie rozwodu przebiegło sprawnie, a szybkie załatwienie spornych kwestii dotyczących różnych aspektów leżeć będzie w interesie obojga małżonków.
Aby ułatwić Ci przygotowanie prawidłowej ugody rozwodowej, sporządziliśmy gotowy do wypełnienia wzór, który pobierzesz na samej górze strony.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.