Reklamacja faktury za wodę – wzór pisma

17 

Jak napisać reklamację faktury za wodę? Wysoki rachunek za wodę może być uzasadniony jej faktycznym zużyciem, ale czasami może być też wynikiem pomyłki czy błędnego odczytu z wodomierzy.

Jeśli odbiorca nie zgadza się z kwotą na fakturze, ma prawo złożyć reklamację.

Chcąc ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór reklamacji faktury za wodę, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Czy wodomierz może zawyżać odczyt?

Reklamacja faktury za wodę będzie uzasadniona, jeśli wysoki rachunek został wystawiony na podstawie błędnego odczytu z wodomierza. Na co dzień mało kto kontroluje jego pracę. Tymczasem zdarza się, że wodomierz jest wadliwy, uszkodzony, źle zamontowany lub że po prostu się zapchał i już nie działa prawidłowo.

Jeśli właściciel mieszkania ma wątpliwości, czy urządzenie działa właściwie, powinien zgłosić to dostawcy mediów lub wezwać fachowca, który sprawdzi jego podejrzenia i ewentualnie naprawi usterkę. 

Wodociągi najczęściej przewidują następujące przyczyny reklamacji rachunku za wodę:

  • błędne wskazania wodomierza głównego (na rozliczeniu),
  • potwierdzenie błędnego działania wodomierza w ramach ekspertyzy,
  • awaria przyłącza wodociągowego (udokumentowana zdjęciami, fakturą za naprawę).

Samodzielne obliczenie rachunku za wodę

Zanim odbiorca mediów złoży reklamację, powinien  sam oszacować, na jaką kwotę może opiewać jego faktura za wodę. Takie obliczenia pomogą również uniknąć zaskoczenia podczas otrzymywania kolejnego wysokiego rachunku.

Aby móc samodzielnie obliczać rachunki za wodę, trzeba regularnie kontrolować stan licznika. Niezbędna będzie też wiedza dotycząca ceny za metr sześcienny wody zimnej i ciepłej.

Na podstawie takich danych bez problemu da się obliczyć, ile trzeba będzie zapłacić za dany okres rozliczeniowy. Ilość zużytej wody policzymy na podstawie wartości z poprzedniego i obecnego stanu licznika (różnica), stałej opłaty abonamentowej dostawcy oraz stawki za m3 wody.

Jak złożyć reklamację rachunku za wodę?

Jeśli po upewnieniu się, że kwota na rachunku jest zawyżona, konsument chce odwołać się od otrzymanej faktury, powinien złożyć reklamację. Reklamacja rachunku za wodę musi zostać wniesiona niezwłocznie po otrzymaniu faktury. Większość dostawców wyznacza tutaj termin maksymalnie 2 miesięcy. 

Odwołanie od faktury za wodę można złożyć na kilka sposobów:

  • osobiście w biurze obsługi klienta,
  • na piśmie osobiście w biurze lub pocztą.

Bardzo istotne jest to, że w przypadku mieszkania w bloku reklamację należy kierować do administracji, natomiast w przypadku mieszkania w samodzielnym domu – bezpośrednio do dostawcy wody.

Jak napisać reklamację rachunku za wodę?

Reklamacja rachunku za wodę w formie pisemnej to najlepsze rozwiązanie, ponieważ składając taki dokument, konsument zyskuje materiał dowodowy na wypadek ewentualnego postępowania sądowego. W piśmie należy zawrzeć:

  • datę sporządzenia dokumentu,
  • dane odbiorcy wody,
  • dane dostawcy wody,
  • numer faktury,
  • wysokość rachunku,
  • stan licznika,
  • uzasadnienie reklamacji,
  • żądania, np. ponownego przeliczenia wysokości rachunku,
  • podpis. 

Pismo można przygotować w oparciu o gotowy do wypełnienia wzór reklamacji zużycia wody. W uzasadnieniu takiego odwołania konsument ma prawo zasugerować, że błąd na fakturze wynika z nieprawidłowego działania wodomierza czy dokonania błędnego odczytu.

Niewykluczone jest także popełnienie błędu przez osobę, która wystawiała fakturę – w końcu każdemu może zdarzyć się pomyłka w trakcie wprowadzania danych czy dokonywania obliczeń.  

Składając reklamację, należy przygotować wypełniony wzór odwołania od rachunku za wodę oraz kopię faktury. W ramach reklamacji nie wolno pozbywać się oryginału dokumentu. Co ważne, złożenie reklamacji nie zwalnia konsumenta z obowiązku opłacenia rachunku.

Należy zatem opłacić fakturę w terminie, oczekując ewentualnego zwrotu lub rozliczenia na poczet kolejnych płatności. Jeśli reklamacja zostanie rozpatrzona prawidłowo, dostawca przygotuje fakturę korygującą 

Jak można wpłynąć na wysokość rachunku za wodę?

Reklamacja rachunku za wodę nie zawsze jest uzasadniona. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jaką ilość wody zużywa na co dzień. Przyczyna wysokiego rachunku może być więc bardzo prosta i sprowadzać się do jej znacznie większego zużycia, za czym stoją takie okoliczności jak:

  • zakup nowych sprzętów, np. większej pralki,
  • częstsze kąpiele,
  • przyjmowanie gości,
  • pojawienie się nowego domownika.

Przyjmuje się, że przeciętna osoba zużywa dziennie około 93 litrów wody. Łatwo więc policzyć, ile wody może zużyć w ciągu miesiąca kilkuosobowa rodzina. Na szczęście, istnieje wiele sposobów na obniżenie średniego zużycia wody. Zmiana codziennych nawyków będzie natomiast korzystna zarówno dla portfela, jak i dla środowiska.

Oto kilka wskazówek:

  1. Kupując urządzenia typu pralka czy zmywarka, warto zwrócić uwagę na ich deklarowane zużycie wody (częściej zwracamy uwagę na pobór energii). Wskazane jest, aby takie sprzęty posiadały tryb pracy ECO lub funkcję pracy z częścią wsadu (dostosowują wtedy ilość wody do wagi załadunku).
  2. Piorąc lub zmywając, dobrze jest wstępnie oczyścić naczynia czy odzież. Wpłynie to korzystnie na ilość zużywanej przez urządzenie wody, ponieważ będzie ona mniej mętna, jeśli przykładowo wytrzepiemy odzież z piasku przed praniem czy usuniemy dokładnie resztki jedzenia z naczyń. 
  3. Kąpiel oszczędniej jest brać pod prysznicem niż w wannie. Jeśli nie potrafimy z niej zrezygnować, warto przynajmniej wypełniać ją jedynie częściowo. 
  4. Na krany można zamontować perlatory, które napowietrzają wodę, a tym samym zmniejszają jej zużycie. 
  5. Warto pamiętać, że tę samą wodę można wykorzystać ponownie. Na przykład woda z gotowania (bez soli) nadaje się do podlewania kwiatów. Natomiast ta z kąpieli jest odpowiednia do mycia podłóg.
  6. Konieczne jest też sprawdzenie sprawności takich elementów jak, chociażby spłuczka. Jej nieszczelność może stanowić przyczynę uzasadnionego wzrostu zużycia wody.

Sposobów na oszczędzanie wody jest wiele. Jeśli po zastosowaniu ich wszystkich rachunki nadal wydają się zbyt wysokie, warto zbadać sprawność działania całej instalacji wodnej, aby znaleźć przyczynę nieuzasadnionego zużycia. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Reklamacja faktury za wodę – wzór pisma”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

reklamacja-faktury-za-wode-wzor-pisma
Reklamacja faktury za wodę - wzór pisma
17