PCC3 zakup działki ROD – wzór

17 

Zawarcie umowy kupna sprzedaży działki ROD wiąże się z obowiązkiem uregulowania przez kupującego podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku zawarcia umowy w formie aktu notarialnego podatek płacony jest u notariusza. W innych okolicznościach kupujący musi złożyć deklarację PCC do urzędu skarbowego samodzielnie. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór PCC3 za zakup działki ROD – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

PCC3 przy zakupie działki ROD

Wzór deklaracji PCC3 przy zakupie działki ROD wypełnia kupujący. Co ważne, zawartość takiej deklaracji zależna jest od treści umowy kupna sprzedaży.

Zasadniczo, sprzedaż prawa do korzystania z ogródka działkowego podlega opodatkowaniu w stawce 1%, ale już sprzedaż działki wraz z nasadzeniami, urządzeniami i innymi obiektami znajdującymi się na działce podlega opodatkowaniu w stawce 2%.

Podatek liczony jest od łącznej wartości umowy. Kupujący może wykorzystać przykładowy wzór PCC3 od działki ROD, aby w terminie 14 dni od zawarcia umowy:

  • złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, 
  • obliczyć i wpłacić podatek w kasie, bądź na rachunek bankowy urzędu skarbowego.

Jak wygląda zakup działki ROD?

Działkowcy posiadają prawo do użytkowania ogródków działkowych, ale nie mają prawa własności do takich nieruchomości. Wobec tego przedmiotem sprzedaży może być jedynie prawo do korzystania z działki, a nie sama działka.

Co ważne, działki ROD nie podlegają dziedziczeniu, dlatego wiele osób w podeszłym wieku decyduje się sprzedać je na podstawie umowy kupna sprzedaży, której przedmiotem jest prawo użytkowania ogródka działkowego.

Taką umowę musi zatwierdzić jednak zarząd ROD. Kupujący nie powinien natomiast czekać na takie zatwierdzenie, zwlekając z zapłatą podatku PCC. Wypełniony druk PCC3 zakup działki ROD musi złożyć bowiem w terminie zaledwie 14 dni od daty podpisania umowy.

Co więcej, kupujący musi sam obliczyć wysokość należnego podatku, a ten zależny będzie od treści umowy (przedmiotu sprzedaży) i wartości ogólnej zakupionych dóbr. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „PCC3 zakup działki ROD – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pcc3-zakup-dzialki-rod-wzor-przyklad
PCC3 zakup działki ROD - wzór
17