Anulowanie zamówienia – wzór

17 

Przedsiębiorca może anulować zamówienie, którego nie jest w stanie zrealizować, jednak powinien dokonać tego zgodnie z przepisami. Po pierwsze, anulowanie zamówienia musi być uzasadnione. Po drugie, odpowiednie zapisy na ten temat powinny pojawić się w regulaminie sklepu. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór anulowania zamówienia – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis

Kiedy można anulować zamówienie?

Sprzedawca może anulować zamówienie z powodu braku dostępności towaru. W takiej sytuacji musi poinformować o tym klienta, a także zwrócić mu całą kwotę środków, jakie ten zapłacił  za zakupy. Pismo z informacją o anulowaniu zamówienia musi wskazywać bezpośredni powód braku produktu na stanie. Przykładowe uzasadnienie niedostępności towaru może odwoływać się do:

  • wyczerpania zapasów w okresie między złożeniem zamówienia a rozpoczęciem jego realizacji,
  • niewywiązanie się z zaplanowanych dostaw przez dostawcę,
  • błędne wskazanie na stronie sklepu, że produkt jest dostępny lub podanie błędnej ilości dostępnych sztuk.

Kiedy można legalnie anulować zamówienia?

Nie wystarczy, że przedsiębiorca wypełni wzór pisma o anulowaniu zamówienia, aby takie działanie było legalne i chroniło go przed odpowiedzialnością odszkodowawczą. Możliwość anulowania zamówień musi wprowadzać regulamin sklepu, a konkretnie zapisy dotyczące:

  • zastrzeżenia, iż opublikowane w sklepie internetowym informacje o produktach są zaproszeniem do zawarcia umowy, a nie ofertą sprzedaży,
  • zastrzeżenia, że złożenie zamówienia jest równoznaczne ze złożeniem sprzedawcy oferty nabycia produktu – sklep może ją odrzucić lub przyjąć,
  • zastrzeżenia, że do zawarcia umowy sprzedaży dochodzi dopiero po przesłaniu klientowi nieautomatycznego potwierdzenie przyjęcia zamówienia.

Anulowanie zamówienia przez przedsiębiorcę bez odpowiedniej podstawy prawnej naraża go na roszczenia ze strony klienta. Poza tym bardzo negatywnie wpływa także na wizerunek firmy.

Z tego względu wskazane jest nie tylko poinformowanie klienta o anulowaniu zamówienia oraz niezwłoczne zwrócenie mu pieniędzy, ale również szczegółowe wyjaśnienie przyczyn zaistniałej sytuacji. 

anulowanie-zamowienia-wzor-przyklad
Anulowanie zamówienia - wzór
17