17 zł
Przedsiębiorca może anulować zamówienie, którego nie jest w stanie zrealizować, jednak powinien dokonać tego zgodnie z przepisami. Po pierwsze, anulowanie zamówienia musi być uzasadnione. Po drugie, odpowiednie zapisy na ten temat powinny pojawić się w regulaminie sklepu.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór anulowania zamówienia – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Sprzedawca może anulować zamówienie z powodu braku dostępności towaru. W takiej sytuacji musi poinformować o tym klienta, a także zwrócić mu całą kwotę środków, jakie ten zapłacił za zakupy. Pismo z informacją o anulowaniu zamówienia musi wskazywać bezpośredni powód braku produktu na stanie. Przykładowe uzasadnienie niedostępności towaru może odwoływać się do:
Nie wystarczy, że przedsiębiorca wypełni wzór pisma o anulowaniu zamówienia, aby takie działanie było legalne i chroniło go przed odpowiedzialnością odszkodowawczą. Możliwość anulowania zamówień musi wprowadzać regulamin sklepu, a konkretnie zapisy dotyczące:
Anulowanie zamówienia przez przedsiębiorcę bez odpowiedniej podstawy prawnej naraża go na roszczenia ze strony klienta. Poza tym bardzo negatywnie wpływa także na wizerunek firmy.
Z tego względu wskazane jest nie tylko poinformowanie klienta o anulowaniu zamówienia oraz niezwłoczne zwrócenie mu pieniędzy, ale również szczegółowe wyjaśnienie przyczyn zaistniałej sytuacji.