Oświadczenie o anulowaniu faktury – wzór

17 

Oświadczenie o anulowaniu faktury stanowi potwierdzenie anulowania wydanej wcześniej faktury. Pismo przygotowuje sprzedawca dla klienta lub kontrahenta, aby poinformować go o unieważnieniu określonego dokumentu sprzedaży.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniające wszystkie formalne wymagania – wzór oświadczenia o anulowaniu faktury – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Kiedy można anulować fakturę?

Wzór oświadczenia o anulowaniu faktury może zostać wykorzystany tylko w dwóch przypadkach:

  • kiedy transakcja nie doszła do skutku,
  • kiedy faktura nie trafiła jeszcze do obiegu prawnego – odbiorca jej nie otrzymał. 

Anulowanie faktury najczęściej ma miejsce w przypadku sprzedaży wysyłkowej z płatnością za pobraniem. Jeśli odbiorca nie przyjmie przesyłki i nie opłaci faktury, wróci ona do sprzedawcy. W takiej sytuacji ten może ją anulować – nie dochodzi do sprzedaży i nie powstaje obowiązek podatkowy. Faktury nie można anulować natomiast w przypadku, kiedy kupujący nie płaci sprzedającemu. 

Jak napisać oświadczenie o anulowaniu faktury?

Oświadczenie o anulowaniu faktury składa się z wielu elementów. Każdy z nich jest istotny i wymagany, dlatego dokument najbezpieczniej jest przygotować, stosując gotowy do wypełnienia wzór przykładowego oświadczenia o anulowaniu faktury. Pismo powinno zawierać:

  • numer faktury,
  • datę wystawienia faktury,
  • datę anulowania faktury,
  • dane odbiorcy pisma,
  • dane wystawcy faktury,
  • treść oświadczenia ze wskazaniem przyczyny anulowania faktury.

Pismo pełni rolę informacyjną – formalnie potwierdza anulowanie faktury, pozwala uniknąć błędów w ewidencji, a także zapobiec nieporozumieniom między sprzedawcą a klientem/kontrahentem.

Podobne do przykładowego oświadczenia o anulowaniu faktury pismo przydaje się także przy zwrocie towaru, anulowaniu usługi, korekcie faktury w związku ze zmianą ceny lub w przypadku wystąpienia błędu na fakturze.

Warto pamiętać przy tym, że anulowanie faktury nie jest tym samym, co jej korekta. Aby anulować fakturę, należy przekreślić oba egzemplarze anulowanej faktury i dołączyć do niej opis o anulacji z datą i podpisem osoby uprawnionej do wystawiania faktur. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Oświadczenie o anulowaniu faktury – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

oswiadczenie-o-anulowaniu-faktury-wzor
Oświadczenie o anulowaniu faktury - wzór
17