201 pytań i odpowiedzi na mianowanego PDF + BONUSY

(1 opinia klienta)

29 

Egzamin na nauczyciela mianowanego to ważny krok w karierze zawodowej każdego pedagoga. Warto zatem dobrze przygotować się do tej procedury, poznając obowiązujące przepisy i zasady przeprowadzania egzaminu. Dużym ułatwieniem może okazać się także wykorzystanie opracowanych pytań z odpowiedziami, które nakierują Cię na formę i zakres egzaminu, jaki na Ciebie czeka.

Dla ułatwienia Ci zdania egzaminu na nauczyciela mianowanego – przygotowaliśmy aż 201 pytań i odpowiedzi, które znacznie ułatwią Ci przygotowanie się do egzaminu.

[Aktualizacja 14 lipiec 2024] – dodaliśmy kolejne 35 pytań z odpowiedziami, czyli łącznie otrzymasz aż 236 opracowanych pytań i odpowiedzi!
[Aktualizacja 15 lipiec 2024] – dodaliśmy prezentację na nauczyciela mianowanego w formacie PowerPoint (aż 26 slajdów)!
[Aktualizacja 16 lipiec 2024] – dodaliśmy sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego na nauczyciela mianowanego (aż 40 stron)!

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (1)

Jakie są wymagania na stopień nauczyciela mianowanego?

Nie każdy pedagog może przystąpić do egzaminu na nauczyciela mianowanego. Według starych zasad odpowiedni kandydat powinien mieć status nauczyciela kontraktowego. Musi także odbyć niezbędny staż.

Obecnie obowiązujące przepisy przewidują natomiast, że do egzaminu na nauczyciela mianowanego przystąpi pedagog posiadający status nauczyciela początkującego, odbywający przygotowanie do zawodu (nie staż). Niezbędnym warunkiem jest także uzyskanie pozytywnej oceny dyrektora szkoły i komisji.

Nowe przepisy związane z egzaminem na stopień nauczyciela mianowanego obowiązują od 2022 roku. Jeśli nauczyciel spełnił warunki uprawniające go do uzyskania awansu zawodowego przed tym terminem, może przystąpić do egzaminu na starych zasadach.

Dotyczy to nauczycieli, którzy rozpoczęli procedurę przed wprowadzeniem nowych przepisów, ale nie mieli możliwości jej ukończenia.

Jak podejść do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego?

Aby zdobyć stopień nauczyciela mianowanego, nauczyciel musi zdać egzamin. Jednak w celu przystąpienia do takiego egzaminu, trzeba złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami, czyli:

  • dokumentami, które potwierdzają kwalifikacje zawodowe nauczyciela,
  • aktem nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego,
  • zaświadczeniem dyrektora szkoły o wymiarze zatrudnienia,
  • oceną dorobku zawodowego,
  • sprawozdaniem z realizacji planu rozwoju zawodowego.

Wniosek o egzamin składa się w terminie do 30 czerwca lub do 31 października 2024 roku.

Jak wygląda postępowanie egzaminacyjne na stopień nauczyciela mianowanego?

Wielu nauczycieli zastanawia się, jak wygląda egzamin na nauczyciela mianowanego. Zgodnie z przepisami po złożeniu wniosku o przeprowadzenie egzaminu cała procedura dzieli się na dwa etapy.

Pierwszy polega na analizie formalnej wniosku i załączników dołączonych do tego pisma. Na tym etapie sprawdza się, czy dokumentacja spełnia wymogi formalne. Jeśli stwierdzone zostaną braki, nauczyciela wzywa się do ich uzupełnienia. 

Drugi etap polega na zapoznaniu się z oceną dorobku zawodowego nauczyciela i sprawozdaniem z realizacji jego planu rozwoju zawodowego. Na tym etapie przeprowadza się także egzamin, w trakcie którego nauczyciel

  • prezentuje swój dorobek zawodowy,
  • prezentuje swoją wiedzę i umiejętności, np. poprzez wykonanie zadania z użyciem narzędzi multimedialnych lub poprzez zaproponowanie rozwiązania dla wskazanego przez komisję problemu związanego z pracą szkoły i przepisami prawa,
  • odpowiada na pytania członków komisji – pytania dotyczą wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego.

Jakie pytania obejmuje egzamin na nauczyciela mianowanego?

Egzamin na mianowanego obejmuje pytania dotyczące wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego. Wymagania te określa § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. Pytania dotyczą zatem:

  • umiejętności rozpoznawania potrzeb rozwojowych uczniów oraz uwzględniania ich w pracy nauczyciela,
  • umiejętności wdrożenia działań, które podnoszą jakość pracy szkoły i jakość pracy własnej nauczyciela,
  • umiejętności wykorzystania w pracy metod aktywizujących ucznia,
  • umiejętności dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi pedagogami,
  • umiejętności dokonywania ewaluacji pracy własnej oraz wykorzystywania jej wyników do doskonalenia warsztatu pracy nauczyciela,
  • umiejętności uwzględniania w pracy nauczyciela problematyki środowiska lokalnego, a także współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych,
  • umiejętności posługiwania się przepisami prawa dot. oświaty, pomocy społecznej, postępowania w sprawach nieletnich,
  • umiejętności korzystania w pracy z narzędzi multimedialnych i informatycznych.

Czym jest prezentacja na nauczyciela mianowanego i sprawozdanie ze stażu na nauczyciela mianowanego? 

Prezentacja multimedialna na nauczyciela mianowanego nie jest obowiązkowa, jednak ułatwia przedstawienie swojego dorobku zawodowego i wykazuje umiejętność korzystania z narzędzi multimedialnych. W prezentacji ujmuje się:

  • krótkie przedstawienie osoby nauczyciela,
  • informacje dot. doświadczenia zawodowego, w tym opis przebiegu stażu i uzyskane kwalifikacje.

Sprawozdanie ze stażu na nauczyciela mianowanego nauczyciel składa w terminie 7 dni od zakończenia stażu. Komisja kwalifikacyjna zapoznaje się z tym dokumentem, analizując dorobek zawodowy nauczyciela. Może również nawiązać do sprawozdania podczas rozmowy, czyli w trakcie egzaminu. 

Jak przygotować się do egzaminu na nauczyciela mianowanego?

Najprostszym sposobem przygotowania się do egzaminu na nauczyciela mianowanego jest poznanie przykładowych pytań i odpowiedzi, jakie zadawane były pedagogom w poprzednich latach.

Pytania na mianowanego z odpowiedziami pozwalają nauczycielowi ustalić, jakich zagadnień można spodziewać się na egzaminie. Warto pamiętać jednak, że pytania komisji dotyczą nie tylko prawa oświatowego, ale też indywidualnych doświadczeń nauczyciela. 

Opracowane pytania na mianowanego warto traktować więc jako wskazówki, które podpowiadają, o co komisja najczęściej pyta kandydatów na nauczyciela mianowanego. 

1 opinia dla 201 pytań i odpowiedzi na mianowanego PDF + BONUSY

  1. Oliwia Szymanek

    Najtańszy a zarazem najobszerniejszy zestaw, jaki udało mi się znaleźć w internecie. POLECAM!

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

201-pytan-i-odpowiedzi-na-mianowanego-pdf-doc-przyklady
201 pytań i odpowiedzi na mianowanego PDF + BONUSY
29