17 zł
Jak napisać zgłoszenie nieprawidłowości do nadzoru budowlanego? Wiele osób uważa, że donos do nadzoru budowlanego to przejaw złośliwości. Jednak zgłoszenie nieprawidłowości do nadzoru budowlanego jest bardzo często jedynym sposobem na obronę własnych praw i interesów.
Ma to miejsce między innymi w przypadku samowoli budowlanej polegającej na nielegalnym wyburzeniu ścian czy budowaniu nieruchomości w zbyt bliskiej odległości względem ogrodzenia, co wpływa niekorzystnie na użyteczność działki sąsiedniej.
Przyczyn zgłoszenia nieprawidłowości do nadzoru budowlanego może być jednak znacznie więcej. Jak więc należy wnieść donos na samowolę budowlaną i sporządzić pismo w tej sprawie?
Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór zgłoszenia – który zakupisz poniżej:
Spis treści:
ToggleZgłoszenie nieprawidłowości do nadzoru budowlanego nie musi odnosić się do samowoli budowlanej na taką skalę, jak wzniesienie budynku bez pozwolenia czy prowadzenie inwestycji niezgodnie z dokumentacją projektową.
Nadzór budowlany zajmuje się bowiem również drobniejszymi sprawami, takimi jak nieprawidłowa eksploatacja budynku, przejawiająca się na przykład złym stanem dachu czy elewacji, bądź zamontowaniem przez sąsiada kraty w korytarzu.
Każda tego typu sytuacja może wiązać się z zagrożeniem bezpieczeństwa, dlatego nadzór budowlany ma prawo nakazać właścicielowi mieszkania czy zarządcy budynku usunięcie nielegalnie wybudowanych elementów, czy remont, który doprowadzi nieruchomość do odpowiedniego stanu technicznego.
Najczęściej zgłaszane nieprawidłowości to:
Zignorowanie nakazu z nadzoru budowlanego wiąże się z wysoką karą grzywny, dlatego zgłoszenie samowoli budowlanej zwykle okazuje się skutecznym rozwiązaniem problemu
Aby odbyła się kontrola nadzoru budowlanego na donos, osoba mająca w tym swój interes musi zgłosić problem do nadzoru budowlanego.
Ponieważ nie istnieje żaden ogólnie obowiązujący wzór takiego zgłoszenia, należy przygotować je samodzielnie (lub użyć przygotowanego przez nas wzoru zgłoszenia) pamiętając, aby spełniało ono ogólne warunki pisma urzędowego.
Donos do nadzoru budowlanego powinien uwzględniać:
Czy można wysłać anonimowe zgłoszenie samowoli budowlanej? Zasadniczo, nadzór budowlany nie wszczyna kontroli na podstawie zgłoszeń anonimowych. Dzieje się tak tylko wtedy, kiedy opisywany problem sugeruje, iż zagrożone jest zdrowie i życie ludzi.
W innych przypadkach pismo powinno zawierać dane nadawcy, czyli przynajmniej imię, nazwisko, adres i podpis. Imienny donos po pierwsze sprawia, że zgłoszona sprawa staje się bardziej wiarygodna, a po drugie pozwala skontaktować się z autorem pisma w celu uzyskania dodatkowych wyjaśnień.
Nie trzeba przy tym martwić się, że pismo do nadzoru budowlanego wyjdzie na jaw. Przed udostępnieniem akt postępowania inspektorat nadzoru budowlanego ma bowiem obowiązek zanonimizowania donosu. Obowiązek ten nakładają na niego przepisy.
Warto pamiętać też, że zgłoszenie nieprawidłowości do nadzoru budowlanego powinno być maksymalnie rzetelne i treściwe. Należy ująć w nim nie tylko szczegółowy i rzeczowy opis sprawy, ale także dowody, na przykład fotografie.
Zgłoszenie do nadzoru budowlanego zagrożenia to nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek każdego obywatela. Wiele osób wzbrania się jednak przed takim rozwiązaniem nie tylko ze względu na obawę przed ujawnieniem ich danych osobowych, ale również ze względu na to, jakie konsekwencje może nieść dla sąsiada takie zgłoszenie.
Jeśli kontrola wykaże samowolę budowlaną lub łamanie innych przepisów, nadzór budowlany nałoży na inwestora karę grzywny. Może też wstrzymać realizację inwestycji. Kary grzywny w przypadku łamania przepisów budowlanych wynoszą od 20 do 5000 zł.
Pracownicy nadzoru budowlanego mogą nałożyć na inwestora karę grzywny za:
Inwestor może otrzymać karę grzywny już w momencie kontroli nadzoru budowlanego. Jeśli nie przyjmie mandatu, organ nadzoru budowlanego wystąpi do sądu z wnioskiem o ukaranie. Często jednak sama grzywna nie jest największą karą dla inwestora łamiącego przepisy prawa budowlanego.
Warto pamiętać, że w wyniku kontroli pracownicy głównego inspektora nadzoru budowlanego lub powiatowego inspektora nadzoru budowlanego mogą podjąć również decyzję o wstrzymaniu realizacji inwestycji. Takie rozwiązanie ma miejsce w przypadku, kiedy:
Gdyby inwestor nie zastosował się do takiego nakazu, nadzór administracji może również nakazać rozbiórkę tej części prac, które zostały zrealizowane pomimo zakazu.
Kary grożą inwestorowi także za próbę udaremnienia lub za utrudnianie kontroli. Takie działania to między innymi niewpuszczenie pracownika nadzoru budowalnego na teren budowy.
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (często nazywany jako GUNB) to instytucja państwowa, która odpowiedzialna jest za nadzór i kontrolę jakości prac budowlanych na placach budowy oraz zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia ludzi i środowiska naturalnego w trakcie realizacji budowy.
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego działa na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy.
Natomiast Inspektorat Nadzoru Budowlanego to jednostka organizacyjna Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (GINB) lub Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (WINB), która działa na szczeblu krajowym i posiada swoje oddziały terenowe we wszystkich województwach w Polsce. Jego zadaniem jest zapewnienie przestrzegania przepisów prawa budowlanego i dbanie o jakość wykonywanych prac budowlanych w Polsce.
Zgłoszenia nieprawidłowości do nadzoru budowlanego można kierować do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, ale skargę przyjmie też Wojewódzki czy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Katarzyna Dubiel –
Polecam wzór pisma.