17 zł
Przyczyną zmiany nazwiska jest najczęściej zawarcie związku małżeńskiego lub rozwód. Osoba, która posiada majątek w postaci nieruchomości z chwilą zawarcia małżeństwa lub z chwilą rozwodu (i zmiany nazwiska) powinna pamiętać nie tylko o tym, aby wymienić swój dowód osobisty, ale również o tym, aby zmienić nazwisko w księdze wieczystej prowadzonej dla posiadanej nieruchomości.
Zgodnie z przepisami ustawy o księgach wieczystych i hipotece, właściciel nieruchomości jest obowiązany do niezwłocznego złożenia wniosku o ujawnienie swego prawa w księdze wieczystej. Takiego ujawnienia dokonuje się za pomocą wypełnionego formularza KW-WPIS.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy przyładowy – gotowy do wypełnienia wzór wniosku KW-WPIS o zmianę nazwiska, który pobierzesz poniżej:
Spis treści:
ToggleAby zmienić nazwisko właściciela nieruchomości w księdze wieczystej, należy uzyskać odpis zupełny aktu małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego, a następnie złożyć wniosek o zmianę nazwiska na formularzu KW-WPIS w Sądzie Rejonowym właściwym dla miejsca prowadzenia księgi wieczystej.
Odpis zupełny aktu małżeństwa zawiera w swojej treści nie tylko dane aktualne w chwili sporządzenia aktu, ale także informacje o późniejszych zmianach, w tym informacje o zmianie nazwiska. Dokument można uzyskać osobiście w urzędzie, listownie lub przez internet.
Wniosek o zmianę nazwiska w księdze wieczystej składa się na urzędowym formularzu KW-WPIS. Dokument należy kierować do sądu rejonowego, wydziału ksiąg wieczystych właściwego ze względu na miejsce prowadzenia księgi wieczystej.
Formularz trzeba wypełnić drukowanymi literami, bez skreśleń czy poprawek, zgodnie z opisem pól. Druk powinien uwzględniać odpowiednie oznaczenie sądu rejonowego, a także numer księgi wieczystej.
W rubryce oznaczonej jako treść żądania, należy ująć żądanie dokonania wpisu właściciela lub współwłaściciela, a dokładnie żądanie zmiany nazwiska z “x” na “y”, wraz z określeniem przyczyny dokonania takiej zmiany.
Co ważne, w rubryce dane wnioskodawcy należy ująć już nowe dane osobowe, zgodne z dołączonym do wniosku aktem małżeństwa. W wykazie dokumentów dołączanych do wniosku trzeba podać także nazwę dokumentu, z którego wynika zmiana nazwiska.
Wniosek musi zostać podpisany. Ostatnim załącznikiem do dokumentu jest dowód uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 100 zł. Opłatę sądową można wnieść na konto wydziału ksiąg wieczystych lub dokonać opłaty sądowej e-znakiem sądowym zakupionym za pośrednictwem strony internetowej.
Każda osoba, która widnieje jako właściciel w księdze wieczystej ma obowiązek niezwłocznego ujawnienia nowego nazwiska w księdze prowadzonej dla posiadanej nieruchomości.
Zmiana tego typu powoduje bowiem niezgodność stanu prawnego ujawnionego w treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.
Zgodnie z przepisami, właściciel ponosi odpowiedzialność za szkodę powstałą na skutek niewykonania obowiązku ujawnienia swego prawa w księdze wieczyste lub na skutek opieszałości w jego wykonaniu.
Poza tym nieujawnianie zmiany nazwiska w księdze może w przyszłości doprowadzić do komplikacji opóźniających transakcję ewentualnej sprzedaży nieruchomości.
Marecki –
Polecam, pozdrawiam