17 zł
Wpis dotyczący roszczenia o opłatę, widniejący w dziale III księgi wieczystej, dotyczy opłaty przekształceniowej.
Od dnia 1 stycznia 2019 r. kiedy w życie weszły przepisy Ustawy z dnia z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów, prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zmieniło się bowiem automatycznie w prawo własności tych gruntów.
Roszczenie o opłatę przekształceniową zostało wpisane z urzędu do księgi wieczystej, a o usunięcie takiego wpisu właściciel nieruchomości musi zadbać samodzielnie – oczywiście po uiszczeniu stosownych opłat lub opłaty jednorazowej.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku o wykreślenie w dziale III księgi wieczystej wpisu roszczenia o opłatę, który pobierzesz poniżej:
Spis treści:
ToggleSam wniosek o wykreślenie w dziale III księgi wieczystej wpisu roszczenia o opłatę nie wystarczy, aby taki wpis został usunięty. Właściciel nieruchomości musi również uregulować daną opłatę przekształceniową.
Opłacie podlega także sam wniosek o wykreślenie wpisu. Wysokość takiej opłaty to 250,00 zł w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej lub 75,00 zł w pozostałych przypadkach. Do wniosku dołącza się zaświadczenie o uregulowaniu opłaty.
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności wiąże się z koniecznością ustalenia wysokości opłaty rocznej. Opłatę wnosi nowy właściciel gruntu – przez okres 20 lat lub jednorazowo.
Niezależnie od wybranego sposobu wniesienia opłaty, roszczenie o jej zapłatę zawsze podlega zabezpieczeniu przez dokonanie wpisu w księdze wieczystej. Jeśli właściciel wniesie opłatę jednorazową lub uiści wszystkie opłaty roczne, organ wyda mu zaświadczenie, które stanowi potwierdzenie wniesienia opłaty.
Takie zaświadczenie otrzymuje się z urzędu w terminie 30 dni od dnia uregulowania opłaty/opłat. Dopiero z takim dokumentem można udać się do sądu z wnioskiem o usunięcie wpisu dotyczącego roszczenia z księgi wieczystej.
Wniosek o wykreślenie wpisu roszczenia o opłatę z księgi wieczystej musi spełniać określone wymogi formalne. Konieczne jest oznaczenie w nim odpowiedniego sądu i wydziału, do którego kierowany jest wniosek – właściwy sąd prowadzący księgę wieczystą, wydział ksiąg wieczystych.
Następnie wnioskodawca musi określić, jakiej księgi wieczystej dotyczy jego wniosek poprzez podanie jej numeru.
Numer znajduje się w zawiadomieniu z sądu o wpisie roszczenia do KW. Najważniejszym elementem pisma jest jednak żądanie – żądanie wykreślenia w dziale III księgi wieczystej roszczenia o opłatę przekształceniową z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność.
Co ważne, jeśli dana nieruchomość ma więcej niż jednego właściciela, we wniosku należy uwzględnić dane współwłaścicieli jako uczestników postępowania. W piśmie ujmuje się także wykaz dokumentów, a w nim wspomniane zaświadczenie, które stanowi załącznik do wniosku.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.