Wniosek o wydanie odpisu księgi wieczystej – wzór

17 

Dostęp do ksiąg wieczystych sprowadza się do możliwości ich przeglądania, a także do możliwości uzyskania czterech typów dokumentów: odpisów zwykłych, odpisów zupełnych, wyciągów i zaświadczeń.

Warto wspomnieć przy tym, że za przeglądanie ksiąg wieczystych nie trzeba płacić. Natomiast za uzyskanie dokumentów z księgi wieczystej zainteresowany zawsze ponosi niewielką opłatę. Jak uzyskać odpis księgi wieczystej i ile to kosztuje?

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku o wydanie odpisu księgi wieczystej, który pobierzesz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Czym jest odpis księgi wieczystej?

Odpis księgi wieczystej to dokument sądowy, potrzebny między innymi do zawarcia umowy kupna sprzedaży nieruchomości. Należy wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje odpisów: zwykłe i zupełne.

Odpis księgi wieczystej zawiera między innymi wzmianki o wnioskach, apelacjach, skargach na orzeczenie referendarzy sądowych, o wszczęciu postępowań z urzędu. Opisuje aktualny status nieruchomości, a także jej historię formalno-prawną.

Zwykły odpis z księgi wieczystej ogranicza się do aktualnych informacji o nieruchomości, a odpis zupełny zawiera także dane dotyczące historii nieruchomości. W odpisie zupełnym można znaleźć dodatkowo wpisy wykreślone, np. dotyczące hipoteki.

Jak uzyskać odpis księgi wieczystej?

Aby uzyskać odpis księgi wieczystej, należy przygotować odpowiedni wniosek na podstawie oficjalnego formularza. We wniosku interesant powinien podać swoje dane osobowe, dane sądu, do którego wnosi pismo, a także dane dotyczące samej księgi wieczystej.

Do pisma należy dołączyć także potwierdzenie wniesienia opłaty od wniosku. Dokumenty można złożyć osobiście lub przesłać pocztą.

Po ich odbiór również należy stawić się samodzielnie, chyba że wnioskodawca podał w swoim podaniu adres do doręczenia wydanego odpisu – termin doręczenia dokumentów na wniosek to maksymalnie 30 dni.

Warto wiedzieć, że za odpis z jednego działu księgi wieczystej trzeba zapłacić od 5 do 15 zł, a za odpis całościowy od 20 do 60 zł. 

Kto może uzyskać odpis z księgi wieczystej?

Zgodnie z przepisami, wgląd do księgi wieczystej ma każda osoba, posiadająca w tym interes prawny. Oznacza to, że każda osoba, która chce poznać treść księgi, ma możliwość złożenia wniosku o wydanie odpisu z tego dokumentu.

Dotyczy to nie tylko osób, które w takiej księdze widnieją, ale również tych, którzy są zainteresowani zakupem danego domu, mieszkania czy działki. Wystarczy uzyskać numer księgi wieczystej, aby móc złożyć wniosek o wgląd do takich dokumentów, o wydanie odpisu czy wypisu.

Czy można uzyskać odpis z księgi wieczystej przez internet?

Wniosek o odpis księgi wieczystej można wnieść na kilka sposobów: tradycyjnie, czyli listownie lub osobiście, ale także przez internet. Złożenie wniosku online wiąże się z niższymi kosztami, między innymi dlatego, że interesant sam drukuje uzyskane dokumenty.

Warto wiedzieć jednak, że samodzielnie wydrukowany odpis nie ma żadnej mocy prawnej i nie będzie akceptowany przez banki czy urzędy.

Z reguły, bank wymaga od kredytobiorcy przedstawienia odpisu zwykłego księgi, przydatnego również w czasie podpisywania umowy kupna-sprzedaży przed notariuszem.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek o wydanie odpisu księgi wieczystej – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-o-wydanie-odpisu-ksiegi-wieczystej-wzor
Wniosek o wydanie odpisu księgi wieczystej - wzór
17