Wniosek o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej WZÓR

17 

Przyspieszeniem dokonania wpisu do księgi wieczystej zainteresowane są przede wszystkim osoby, które zaciągają kredyt hipoteczny. Warto wiedzieć zatem, że możliwe jest złożenie wniosku o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej.

Dokument pozwala przyspieszyć postępowanie i umożliwia wnioskodawcy uzyskanie wpisu w księdze wieczystej w krótszym terminie. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej, który pobierzesz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Czym jest wniosek o przyspieszenie wpisu w księdze wieczystej?

Wniosek o przyspieszenie wpisu w księdze wieczystej może złożyć sam wnioskodawca lub uczestnik danego postępowania. Celem złożenia takiego pisma jest skrócenie czasu oczekiwania na wpis.

Wpis ten może dotyczyć między innymi zmiany właściciela nieruchomości. Pismo nie jest obowiązkowe, dlatego nie musi składać go każda osoba, a jedynie ci, którym faktycznie zależy na dokonaniu wpisu w krótszym terminie.

Wniosek nie jest też w żaden sposób wiążący dla sądu, zatem ten wcale nie musi go uwzględniać.

Gdzie złożyć wniosek o przyspieszenie wpisu w księdze wieczystej?

Pisemny wniosek o przyspieszenie wpisu w KW należy złożyć do sądu rejonowego, wydziału wieczystoksięgowego – tego samego, do którego złożono już wniosek o dokonanie danego wpisu.

Dokument można złożyć już na etapie składania wspomnianego wniosku, czyli razem z wnioskiem o dokonanie wpisu lub później, kiedy osoba zainteresowana stwierdzi, że w jej interesie jest przyspieszenie dokonania wpisu.

Warto wspomnieć przy tym, że sąd może dokonać wpisu w terminie nawet jednego roku, zależnie od tego, ile spraw akurat prowadzi. Wniosek o przyspieszenie wpisu – o ile zostanie rozpatrzony pozytywnie – pozwala znacząco skrócić czas oczekiwania na taki wpis. 

Jak napisać wniosek o przyspieszenie wpisu w księdze?

Sąd rozpatruje wnioski o przyspieszenie wpisu w księdze wieczystej uznaniowo, dlatego bardzo ważne jest staranne przygotowanie takiego pisma. Wniosek nie podlega opłacie sądowej, zatem wniesienie go nic nie kosztuje.

Dokument można zanieść osobiście do biura podawczego lub przesłać pocztą. Wniosek o przyspieszenie wpisu musi spełniać pewne wymogi formalne. Niezbędne jest uwzględnienie w nim sygnatury akt księgi wieczystej, a także danych sądu, własnych danych osobowych i oznaczenia wniosku, którego pismo dotyczy.

Kluczowym elementem pisma jest także uzasadnienie. Najczęściej wniosek składany jest w związku z zaciągniętym kredytem hipotecznym – raty kredytu są wyższe do momentu dokonania wpisu co wiąże się z tak zwanym ubezpieczeniem pomostowym.

To przykład okoliczności, które mogą stanowić uzasadnienie złożenia wniosku o przyspieszenie dokonania wpisu. Sąd powinien rozpatrzyć pismo wnioskodawcy w terminie do 1 miesiąca. Jeśli przyjmie wniosek, to równocześnie dokona żądanego wpisu do księgi.

Jeżeli jednak wniosek zostanie odrzucony, wnioskodawca będzie musiał poczekać na wpis nieco dłużej. Co ważne, wnioski o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej można składać wielokrotnie – aż do skutku.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej WZÓR”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-o-przyspieszenie-wpisu-do-ksiegi-wieczystej-wzor
Wniosek o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej WZÓR
17