17 zł
Wszczęcie postępowania egzekucyjnego – w przypadku egzekucji z nieruchomości – sprawia, że w księdze wieczystej nieruchomości pojawia się wpis dotyczący takiego postępowania.
Wpisu dokonuje sąd wieczystoksięgowy na wniosek komornika, który prowadzi egzekucję niespłaconego długu. Zasadniczo, w przypadku umorzenia postępowania czy też zakończenia egzekucji (po spłacie długu) to również komornik powinien dopilnować, aby taki wpis został z księgi wieczystej usunięty.
Jeśli jednak organ egzekucyjny pozostaje bierny, dłużnik powinien interweniować, składając wniosek do komornika o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku o wykreślenie egzekucji z księgi wieczystej, który pobierzesz poniżej:
Wzmianka o egzekucji komorniczej w księdze wieczystej utrudnia nie tylko ewentualną sprzedaż nieruchomości, ale również uzyskanie kredytu hipotecznego.
Nic więc dziwnego, że każdy dłużnik dąży do tego, aby jak najszybciej taki wpis usunąć. Jak zostało wspomniane, usunięciem wpisu powinien zająć się komornik, składając wniosek do sądu wieczystoksięgowego.
O złożeniu takiego wniosku można myśleć w przypadku, gdy postępowanie egzekucyjne zostało umorzone. Do umorzenia postępowania dochodzi między innymi w sytuacji, gdy:
Wniosek o usunięcie wpisu dotyczącego egzekucji z księgi wieczystej można złożyć także w przypadku zakończenia postępowania egzekucyjnego.
Mowa tu między innymi o sytuacji, kiedy zadłużenie zostanie spłacone w całości bez potrzeby sprzedaży nieruchomości dłużnika lub gdy dłużnik i wierzyciel zawarli ugodę dotyczącą ratalnej spłaty długu.
Zgodnie z przepisami, podmiotem zobowiązanym do wykreślenia wzmianki na temat egzekucji z ksiąg wieczystych jest ten komornik, który prowadził egzekucję z danej nieruchomości.
Podstawą złożenia wniosku jest postanowienie o umorzeniu lub zakończeniu postępowania egzekucyjnego – postanowienie, które jest prawomocne.
W przypadku postępowań egzekucyjnych, które zakończyły się przed 01.01.2013 r., komornik powinien złożyć wniosek o wykreślenie wzmianki o egzekucji komorniczej z księgi wieczystej na wniosek dłużnika lub wierzyciela.
Natomiast w przypadku postępowań, które zakończyły się po tej dacie, komornik z odpowiednim wnioskiem powinien wystąpić z urzędu. Zdarza się jednak, że organ egzekucyjny ignoruje ten obowiązek.
Warto wtedy pamiętać o konieczności wystąpienia do komornika z pismem, które niejako przypomni mu o konieczności złożenia wniosku do sądu wieczystoksięgowego.
Jeśli ponaglenie okaże się nieskuteczne, dłużnik może również sam zająć się swoją sprawą, czyli wystąpić do sądu osobiście. Wcześniej musi uzyskać jednak wspomniany dokument – odpis prawomocnego postanowienia o umorzeniu lub zakończeniu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości.