Wniosek do komornika o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej – wzór

17 

Wpis o wszczęciu egzekucji z nieruchomości pojawia się w księdze wieczystej jako skutek niespłaconego długu, czyli kredytu zaciągniętego przez dłużnika względem wierzyciela. Takiego wpisu dokonuje sąd wieczystoksięgowy na wniosek komornika sądowego.

Zasadniczo, to również komornik powinien złożyć wniosek o wykreślenie z księgi wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji w przypadku umorzenia postępowania lub zakończenia egzekucji. Jeśli komornik pozostaje bierny, to dłużnik składa wniosek do komornika o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej – jak takie pismo przygotować?

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku do komornika o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej, który pobierzesz poniżej:

Opis
Opinie (0)

Kiedy sąd umarza postępowanie egzekucyjne?

O wykreśleniu wpisu dotyczącego egzekucji z nieruchomości można myśleć w sytuacji, kiedy dochodzi do umorzenia postępowania egzekucyjnego z urzędu lub na wniosek wierzyciela.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z mocy prawa następuje, jeśli komornik zawiesił postępowanie egzekucyjne na okres jednego roku, a wierzyciel nie złożył wniosku o jego wznowienie, a także gdy dłużnik ogłosił upadłość, a postanowienie o upadłości uprawomocniło się.

Najczęściej do umorzenia postępowania egzekucyjnego dochodzi, gdy dłużnik nie posiada żadnego majątku. Z wnioskiem o umorzenie postępowania egzekucyjnego może wystąpić też wierzyciel. 

Co zrobić, kiedy komornik pozostaje bierny?

Jak zostało wspomniane, obowiązek złożenia wniosku o wykreślenie wpisu dotyczącego egzekucji spoczywa na komorniku. Zdarza się jednak, że ten nie podejmuje stosownych działań zmierzających do wykreślenia z treści księgi wieczystej wpisu o egzekucji z nieruchomości.

W takiej sytuacji to właściciel nieruchomości, czyli dłużnik, powinien zwrócić się do komornika z wnioskiem o wykreślenie wpisu. Jeśli pomimo ponagleń komornik nie reaguje na prośby dłużnika, ten może zająć się sprawą osobiście.

Potrzebuje jednak uzyskać od komornika odpis prawomocnego postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości. Z takim dokumentem należy udać się do sądu rejonowego, aby złożyć wniosek o wykreślenie wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek do komornika o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-do-komornika-o-wykreslenie-wpisu-w-ksiedze-wieczystej-wzor
Wniosek do komornika o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej - wzór
17