Wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości – wzór

17 

Wierzyciel, który chce odzyskać pieniądze od dłużnika, musi złożyć wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Jednak, aby móc wystąpić z takim wnioskiem, powinien dysponować tytułem egzekucyjnym, zaopatrzonym w klauzulę wykonalności.

Tytułem egzekucyjnym jest wyrok lub nakaz zapłaty, a klauzulę wykonalności nadaje mu sąd na wniosek wierzyciela. O nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu można wystąpić po uprawomocnieniu się wyroku lub nakazu zapłaty. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku o wszczęcie egzekucji z nieruchomości, który pobierzesz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Jakie elementy musi zawierać wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości?

Wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości musi spełniać pewne wymogi formalne. Wierzyciel może określić w takim piśmie, którego komornika wybiera do prowadzenia jego postępowania.

Obowiązkowo należy podać w nim natomiast dane stron postępowania, dane tytułu egzekucyjnego oraz szczegółowe informacje na temat dochodzonej należności wraz z kosztami pobocznymi.

Wniosek powinien uwzględniać wysokość długu wynikającą z tytułu wykonawczego, wysokość kosztów sądowych czy wysokość ewentualnych odsetek za zwłokę.

Wierzyciel ma też prawo wskazać wybrane sposoby egzekucji długu – w tym przypadku egzekucję z nieruchomości. Pismo należy uzupełnić załącznikami, w tym przede wszystkim tytułem wykonawczym czy oświadczeniem o wyborze komornika spoza rewiru. 

Jak wygląda egzekucja z nieruchomości?

Egzekucja z nieruchomości polega na zajęciu nieruchomości należącej do dłużnika. Komornik prowadzi następnie działania, w wyniku których – w drodze licytacji komorniczej – następuje  sprzedaż zajętego majątku.

Z uzyskanych środków komornik może pokryć niespłacone przez dłużnika zadłużenie. Egzekucja z nieruchomości może dotyczyć zajęcia budynków mieszkalnych, a także nieruchomości niezabudowanych, do których dłużnika ma prawo własności lub udział w ich części.

Komornik może zająć zatem dom, mieszkanie, grunty, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, garaże, hale i magazyny, a nawet miejsca postojowe.

Jeśli dłużnik posiada więcej niż jedną nieruchomość, a kwota zadłużenia jest bardzo wysoka, to komornik może zająć kilka z jego nieruchomości na poczet spłaty jednego długu.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-o-wszczecie-egzekucji-z-nieruchomosci-wzor
Wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości - wzór
17