17 zł
Jak napisać oświadczenie o uznaniu długu? Uznanie długu jest przede wszystkim korzystne dla wierzyciela, ponieważ ułatwia mu udowodnienie swoich racji przed sądem.
Oświadczenie dłużnika o uznaniu długu może pojawić się między innymi w ugodzie zawartej pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem. Dlaczego uznanie długu jest takie ważne i jak powinno wyglądać?
Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór uznaniu długu, który zakupisz poniżej:
Pisemne uznanie długu to oświadczenie woli dłużnika, z którego wynika, że jest on świadomy istniejącej wierzytelności. Nie jest to jednak deklaracja chęci spłaty długu. Wyróżnia się dwa rodzaje oświadczenia o uznaniu długu:
Uznanie długu – w najkorzystniejszej dla wierzyciela formie – powinno przyjmować postać pisemnego oświadczenia woli. Jedynie taka postać uznania długu wraz z pisemnym wezwaniem dłużnika do zapłaty pozwala wierzycielowi wystąpić do sądu i uzyskać nakaz zapłaty.
Pisemne oświadczenie dłużnika stanowi też solidny materiał dowodowy, który ułatwia rozpoznanie sprawy.
Oświadczenie o uznaniu długu może przyjąć postać oświadczenia jednostronnego lub dwustronnego porozumienia. Strony mają w tym zakresie pełną dowolność. Warto pamiętać, że pośrednią deklaracją uznania długu będzie też prośba dłużnika o rozłożenie długu na raty, o odroczenie płatności, o umorzenie odsetek czy też o umorzenie części zaległości.
Ponieważ uznanie długu na piśmie jest najbardziej wartościowe dla wierzyciela, warto przygotować dokument w oparciu o gotowy do wypełnienia wzór uznania długu, który uwzględnia niezbędne elementy formalne takiego pisma, czyli:
Jak zostało wspomniane, deklaracja uznania długu nie jest jednoznaczna z deklaracją jego spłaty, ale oświadczenie o zobowiązaniu dłużnika do spłaty zadłużenia z terminem takiej spłaty może zostać uwzględnione w treści uznania długu.
Uznanie długu przez dłużnika jest bez wątpienia dobrym rozwiązaniem dla jego wierzyciela. Po pierwsze, złożenie takiego oświadczenia przerywa bieg terminu przedawnienia.
W praktyce oznacza to, że wierzyciel będzie miał więcej czasu, aby z danym roszczeniem wystąpić na drogę postępowania sądowego. Termin przedawnienia biegnie na nowo po każdym jego przerwaniu.
Po drugie, na podstawie oświadczenia o uznaniu długu wierzyciel może uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Sąd wydaje bowiem taki nakaz zapłaty w przypadku, kiedy okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione załączonymi do pozwu:
Po uzyskaniu uznania długu wierzyciel może otrzymać nakaz zapłaty szybciej i niższym kosztem, ponieważ w tym przypadku opłata od pozwu będzie wynosiła tylko jedną czwartą opłaty od pozwu w postępowaniu zwykłym.
Czy da się w jakiś sposób skłonić dłużnika do formalnego uznania swojego długu? Wierzyciel nie może nękać dłużnika telefonami, grozić mu czy szantażować go, aby ten sporządził taki dokument w jego interesie.
Narażałby się bowiem nawet na zarzuty karne. Jednak nie oznacza to, że wierzyciel jest bezradny i musi liczyć na dobrą wolę dłużnika.
W praktyce wystarczy, że nawiąże z dłużnikiem kontakt i zaproponuje mu:
Jeśli dłużnik odpowie na taką propozycję, świadczy to o pośrednim uznaniu długu. Należy zadbać jednak, aby konwersacje z dłużnikiem były utrwalone w formie, którą można przedstawić przed sądem. Komunikacja powinna odbywać się zatem za pośrednictwem listów, wiadomości e-mail czy chociażby SMS-ów.
Warto wiedzieć również, że dłużnik nie ma możliwości cofnięcia swojego oświadczenia o uznaniu długu.
Prawo chroni wierzyciela przed takimi sytuacjami, dlatego nawet oświadczenie złożone nieświadomie będzie ważne w świetle przepisów – nie ma znaczenia, czy dłużnik znał skutki uznania długu, ani czy miał zamiar uznać dług.
Jeśli dłużnik chce uniknąć problemów i prędzej czy później uregulować swój dług, złożenie oświadczenia o uznaniu długu może być dla niego korzystne. Najlepiej, jeśli w ramach uznania długu zaproponuje on swojemu wierzycielowi zawarcie ugody na dogodnych dla obu stron warunkach.
Dzięki obowiązującej zasadzie swobody umów, wierzyciel i dłużnik mogą w dowolny sposób ustalić termin i sposób spłaty długu. Zatem ugoda z wierzycielem może przewidywać umorzenie części zadłużenia, zwolnienie dłużnika z odsetek czy rozłożenie długu na raty. W umowie powinien pojawić się wtedy harmonogram spłaty długu.
W ugodzie z dłużnikiem należy zawrzeć:
Zawarcie ugody jest możliwe tylko wtedy, kiedy obie strony zgadzają się na takie rozwiązanie. Jednak ugoda z dłużnikiem jest korzystna dla obu stron, a jeśli dłużnik nie wywiąże się jej postanowień, będzie stanowiła formalne oświadczenie o uznaniu długu na potrzeby postępowania sądowego.
Aby doszło do właściwego uznania roszczenia, dłużnik powinien podpisać oświadczenie w formie pisemnej, w którym jasno formułuje oświadczenie o uznaniu długu, czyli uznanie roszczenia.
Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór oświadczenia, które pobierzesz na samej górze.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.