Wniosek o przyspieszenie założenia Księgi Wieczystej wzór

(1 opinia klienta)

17 

Nie każda nieruchomość posiada własną księgę wieczystą. Dla osoby, która jest właścicielem działki czy domu korzystnie jest jednak taką księgę założyć.

Wniosek o założenie KW może złożyć aktualny właściciel nieruchomości. To również on ma prawo złożyć wniosek o przyspieszenie założenia księgi wieczystej. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku o przyspieszenie założenia Księgi Wieczystej, który pobierzesz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (1)

Ile czeka się na założenie księgi wieczystej?

Księga wieczysta to ważny dokument, określający stan prawny danej nieruchomości. Bez takiego dokumentu trudno sprzedać nieruchomość czy zaciągnąć na nią kredyt.

Na założenie księgi wieczystej czeka się dosyć długo, podobnie jak na dokonanie wpisu do istniejącej już księgi. Czas oczekiwania na założenie KW może wynosić nawet jeden rok. Z tego względu wiele osób interesuje się tematem przyspieszenia procedury założenia księgi wieczystej.

Wniosek o założenie księgi wieczystej najkorzystniej jest złożyć właśnie z dodatkowym wnioskiem o przyspieszenie takiego wpisu. Pismo może okazać się przydatne zwłaszcza w dużych miejscowościach, gdzie obłożenie sądu dokumentami jest znacznie większe, a to przekłada się na długi czas oczekiwania. 

Jak uzasadnić wniosek o przyspieszenie założenia księgi wieczystej?

Wnioski o przyspieszenie założenia księgi wieczystej czy o przyspieszenie wpisu w księdze rozpatrywane są uznaniowo, a to oznacza, że bardzo ważne jest ich odpowiednie uzasadnienie.

Najczęściej, osobami zainteresowanymi przyspieszeniem założenia KW są ci, którzy zaciągają kredyt hipoteczny. Do czasu umieszczenia odpowiedniej wzmianki na temat hipoteki w KW, kredytobiorca płaci wyższe raty kredytu z uwagi na ubezpieczenie pomostowe.

Uzasadnieniem wniosku o przyspieszenie założenia księgi wieczystej mogą być zatem kwestie finansowe. Trudną sytuację materialną wnioskodawca powinien wykazać w swoim piśmie najlepiej za pomocą odpowiednich załączników.

Warto pamiętać przy tym, że przepisy przewidują przyspieszenie procedury zakładania księgi wieczystej w przypadkach szczególnych. Nie wystarczy napisać zatem, że wnioskodawca chce obniżyć ratę kredytu.

Konieczne jest wykazanie, że wysoka rata kredytu prowadzi do znaczącego pogorszenia sytuacji finansowej wnioskodawcy. Uzasadnienie mogą stanowić też inne czynniki, na przykład nagła choroba wymagająca kosztownego leczenia, zwolnienie z pracy czy konieczność zawieszenia działalności gospodarczej.

Gdzie złożyć wniosek o przyspieszenie założenia księgi wieczystej?

Wniosek o przyspieszenie założenia księgi wieczystej składa się do tego samego sądu rejonowego, do którego złożony został lub będzie wniosek o założenie księgi wieczystej, czyli do sądu rejonowego, wydziału ksiąg wieczystych.

Pisma można wnieść równolegle lub w odstępie czasowym, nawet po kilku miesiącach od złożenia wniosku o założenie księgi wieczystej.

Wniosek składa się na podstawie zapisów Regulaminu Urzędowania Sądów Powszechnych, a konkretnie na podstawie następującego fragmentu regulaminu: “W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący wydziału może zarządzić rozpoznanie sprawy lub spraw poszczególnych kategorii poza kolejnością.” 

1 opinia dla Wniosek o przyspieszenie założenia Księgi Wieczystej wzór

  1. Aleksander Gawron

    dzięki Pozdrawiam.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-o-przyspieszenie-zalozenia-ksiegi-wieczystej-wzor
Wniosek o przyspieszenie założenia Księgi Wieczystej wzór
17