Wzór wniosku o zrzeczenie się prawa najmu lokalu

17 

Osoba uprawniona do korzystania z lokalu komunalnego może zrzec się prawa najmu lokalu na rzecz wybranej osoby, na przykład członka rodziny. Nadal jednak konieczne jest uzyskanie zgody właściciela lokalu – gminy – na przeniesienie prawa do użytkowania lokalu na wskazaną osobę. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór wniosku o zrzeczenie się prawa najmu lokalu – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Czym jest prawo do najmu lokalu komunalnego?

Lokal komunalny przysługuje osobom o niskich dochodach, których sytuacja finansowa uniemożliwia zakup lub wynajęcie własnego mieszkania od prywatnego właściciela. Mieszkania komunalne należą do gmin, dlatego umowa najmu lokalu komunalnego zawierana jest właśnie z gminą.

Nabycie prawa do najmu lokalu jest równoznaczne z możliwością korzystania z cudzego przedmiotu majątkowego przez czas oznaczony lub nieoznaczony. Warto wspomnieć, że prawo najmu lokalu mieszkalnego wchodzi w skład majątku wspólnego, a to oznacza, że powinno być objęte podziałem po rozwodzie.

Właśnie w takich okolicznościach najczęściej wykorzystywany jest wzór wniosku o zrzeczenie się prawa najmu lokalu.

Po co sporządza się wniosek o zrzeczenie się prawa najmu lokalu?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, małżonkowie są najemcami lokalu bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe. Jeśli nawiązanie stosunku najmu lokalu ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny, to nie ma znaczenia, który z nich zawarł umowę najmu z gminą – prawo do najmu lokalu jest wspólnym dorobkiem.

W wyroku rozwodowym sąd nie decyduje o tym, kto przejmuje prawo do najmu lokalu komunalnego, a umowa najmu nie ulega rozwiązaniu w związku z rozwodem. Były małżonek może więc wykorzystać nasz przykładowy wniosek o zrzeczenie się prawa najmu lokalu, aby uzyskać takie prawo na wyłączność i móc w przyszłości wykupić mieszkanie od gminy.

Druk wniosku o zrzeczenie się prawa najmu lokalu znajduje zastosowanie także w stosunku do dorosłych dzieci małżonków, które po rozwodzie rodziców i po opuszczeniu przez nich mieszkania chcą zająć je dla siebie.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wzór wniosku o zrzeczenie się prawa najmu lokalu”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wzor-wniosku-o-zrzeczenie-sie-prawa-najmu-lokalu
Wzór wniosku o zrzeczenie się prawa najmu lokalu
17