Wzór pisma o podwyżce cen usług

17 

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później staje przed koniecznością podwyższenia cen swoich usług, czy produktów. Jest to nieuniknione nie tylko ze względu na inflację – każda firma, która chce się rozwijać, musi inwestować, a to jest możliwe tylko w przypadku, kiedy przedsiębiorca osiąga konkretne zyski. 

Przed podwyższeniem cen usług przedsiębiorca powinien jednak poinformować o takim zamiarze swoich stałych klientów. Tylko w ten sposób może zminimalizować ryzyko, że zrezygnują oni z jego usług na rzecz konkurencji.

Pismo o podwyżce cen należy sporządzić z odpowiednim wyprzedzeniem. Dokument powinien wyjaśniać klientom przyczyny podwyżki bez obwiniania kogokolwiek o wzrost cen. 

Pismo o podwyżce cen usług należy przygotować z zastosowaniem tak zwanego języka korzyści. Przedsiębiorca powinien postarać się przedstawić podwyżkę w jak najlepszym świetle, ale nie jako własne źródło zysków. Może osiągnąć taki efekt wyliczając korzyści płynące z podwyższenia cen – na przykład przyspieszenie realizacji usług czy poprawę ich jakości.

Pobierz gotowy do wypełnienia wzór pismo o podwyżce cen usług, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

W dobie szalejącej inflacji i cen rosnących na każdym kroku większość konsumentów jest już przyzwyczajona do tego, że za to samo musi zapłacić więcej. Nie oznacza to jednak, że klienci nie szukają rozwiązań, które pozwoliły im nieco oszczędzić.

Wręcz przeciwnie, obecnie coraz więcej osób starannie porównuje oferty i wybiera te, które są najbardziej opłacalne. Jak w takiej sytuacji przygotować informację o podwyżce cen i nie stracić stałego klienta?

Czy warto informować klientów o podwyżce cen?

Informacja dla klienta o podwyżce cen usług czy produktów jest nie tylko potrzebna, ale wręcz niezbędna. Jeśli firmie zależy na dobrych relacjach i zatrzymaniu przy sobie dotychczasowych konsumentów, powinna na długo przed wprowadzeniem podwyżki przygotować odpowiednie pismo w tej sprawie i przesłać je drogą mailową czy tradycyjną. Dlaczego to takie ważne?

Przede wszystkim informacja o planowanej podwyżce cen eliminuje efekt zaskoczenia – nieprzyjemnego zaskoczenia, które pojawia się nawet w obecnych okolicznościach, kiedy ze względu na inflację podrożało już praktycznie wszystko. Po takim zaskoczeniu konsument nie wie, czego może spodziewać się po firmie i czy nie spotka go kolejna niezapowiedziana podwyżka.

Po drugie, pismo o podwyżce cen usług to dla klienta wyraz szacunku – oznaka, że firma liczy się ze zdaniem i opinią konsumenta. Poza tym taką wiadomość przedsiębiorca powinien traktować jako szansę na wyjaśnienie przyczyn wprowadzenia podwyżki i przedstawienie jej w korzystnym świetle.

Jeśli bowiem klient zobaczy jedynie wyższą cenę, nie będzie zastanawiał się nad tym, z czego ona wynika – stwierdzi, że firma chce na nim zarobić, zatem poszuka innej, w której kupi to, czego potrzebuje, taniej.

Odpowiednio przygotowana informacja dla klientów może nie tylko pomóc zatrzymać ich przy firmie pomimo wyższych cen, ale nawet wzbudzić w nich empatię, poprawić wizerunek marki czy zdobyć większy szacunek. Pismo tego typu warto przygotować zatem bardzo starannie.

Kiedy informować o podwyżce?

Informacja o podwyżce cen usług księgowych, kosmetycznych i innych, a także informacja o podwyżce cen towarów powinna wpłynąć do klienta jak najszybciej, czyli zaraz po podjęciu takiej decyzji i na kilka tygodni przed wprowadzeniem jej w życie. To pozwoli konsumentowi nie tylko przyjąć ją do świadomości, ale też przeanalizować nową sytuację, sprawdzić ofertę konkurencji i podjąć decyzję zakupową bez pośpiechu.

Czekanie z taką informacją na ostatnią chwilę – co gorsza, na sam moment dokonywania zakupu – jest bardzo ryzykowne.

Klient, dowiadując się o podwyżce w momencie dokonywania płatności, może kupić towar czy zapłacić za usługę (jeśli faktycznie potrzebuje tego w danym momencie), ale zaraz później zacznie szukać konkurencyjnej oferty, ponieważ straci zaufanie do danej marki. 

Istnieje tylko jeden wyjątek od tej zasady: wprowadzenie podwyżki metodą tak zwanej ledwie zauważalnej różnicy. Jeśli ceny będą rosły stopniowo, w odstępach czasowych o nie więcej niż kilka punktów procentowych jednorazowo, klient nie dostrzeże, że zapłacił więcej, a przynajmniej nie będzie to różnica, która sprawia, że oczekiwałby takiego powiadomienia. 

Nie zawsze jednak firma może pozwolić sobie na tak łagodne podejście do tego tematu. Podwyżka cen może być sposobem na rozpoczęcie inwestycji, ale często stanowi też ratunek przed bankructwem. Jeśli przedsiębiorca musi podnieść ceny jednorazowo w większym stopniu, powinien wykorzystać wzór pisma o podwyżce cen usług i przedstawić taki dokument swoim klientom. 

Jak pisać o podwyżce cen usług?

O podwyżce cen najlepiej jest poinformować klienta na piśmie, drogą zwyczajowo przyjętą do kontaktowania się z konsumentami, czyli najczęściej mailowo. Przygotowując taką wiadomość, trzeba jednak przestrzegać kilku bardzo istotnych zasad. Zatem jak poinformować o podwyżce cen usług?

Po pierwsze, konieczne jest wyjaśnienie przyczyny podwyższenia ceny tak, aby klient nie mógł przypuszczać, że jej celem jest jedynie osiągnięcie przez firmę większych zysków. Podane argumenty mogą nawiązywać do wyższych cen prowadzenia biznesu, związanych z opłatami za media, jednak warto pamiętać, aby nie było to zrzucanie winy na wszystkie inne podmioty.

Nie każda firma podwyższy ceny z powodu wyższych rachunków za wodę czy energię elektryczną.

Część przedsiębiorców skorzysta z dopłat czy dotacji, a wtedy ich ceny pozostaną na tym samym poziomie. Takie wyjaśnienie nie zawsze będzie zatem odpowiednie. Korzystniej jest więc połączyć ten punkt pisma z kolejnym – ze wskazaniem korzyści wynikających z podwyżki.

O podwyżce cen trzeba pisać językiem korzyści. Klient znacznie lepiej odbierze informację mówiącą o tym, że ceny rosną, ponieważ usługa jest udoskonalana dla jego dobra niż informację o tym, że zapłaci więcej za to samo, ponieważ firma płaci więcej za prąd. W podwyżce należy znaleźć zatem wszelkie możliwe atuty.

Jeśli dotyczy ona usługi, można obiecać klientowi:

  • wydajniejszą pracę,
  • bardziej nowoczesne rozwiązania,
  • wdrożenie metod ekologicznych,
  • lepszą jakość obsługi klienta i tak dalej.

Jest to uzasadnienie, które wyjaśnia klientowi, dlaczego warto będzie zapłacić nieco więcej za usługę, której już zaufał. 

Należy pamiętać, aby pismo o podwyżce cen nie zawierało przeprosin. Jeśli taka informacja wyraża żal, klient może mieć wrażenie, że usługa nie jest warta wyższej ceny. Nie należy zatem przepraszać. Konsument ma wiedzieć, że jakość usługi jest proporcjonalna do jej ceny. 

Wypełniając wzór pismo uzasadniające podwyżkę cen usług, przedsiębiorca może wystąpić z inicjatywą i zaproponować swoim klientom również kilka atrakcyjnych rozwiązań, które pozwolą na samodzielne porównanie jakości usługi.

Przykładowo, taka propozycja może obejmować tymczasowe utrzymanie usługi świadczonej w niższej cenie z jednoczesnym wdrożeniem nowej usługi wyższej jakości.

W taki sposób klient sam decyduje, z której opcji chce korzystać. Może wypróbować usługę droższą i przekonać się, czy warto zapłacić więcej. Bardzo często prowadzi to do naturalnego wygaśnięcia pierwszej, tańszej opcji z powodu braku zainteresowania.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wzór pisma o podwyżce cen usług”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wzor-pisma-o-podwyzce-cen-uslug
Wzór pisma o podwyżce cen usług
17