Informacja dla klienta o podwyżce cen – wzór

(1 opinia klienta)

17 

Jak napisać informację dla klienta o podwyżce cen? Każdy przedsiębiorca prędzej czy później musi zmierzyć się z bardzo trudnym zadaniem, jakim jest konieczność podwyższenia cen i poinformowania o tym swoich klientów.

Takie działanie okazuje się niezbędne nie tylko ze względu na inflację, wzrost cen produktów niezbędnych do realizacji usług czy też wzrost pozostałych kosztów produkcji, ale również z innej prostej przyczyny – każda firma potrzebuje środków na swój rozwój.

Od przedsiębiorcy zależy jednak w dużej mierze, czy klient pozostanie lojalny i zechce zapłacić więcej, czy odejdzie do konkurencji. Z tego względu informacja dla klienta o podwyżce cen powinna zostać przygotowana niezwykle skrupulatnie.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma informującego przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór informacji dla klienta o podwyżce cen, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (1)

Dlaczego należy poinformować klienta o planowanej podwyżce cen?

Informacja o podwyżce cen powinna być traktowana jako coś obowiązkowego. Jeśli firma nie przekaże takiej informacji z odpowiednim wyprzedzeniem, a podwyżka cen będzie wysoka, przedsiębiorca narazi się na utratę klientów.

Dlaczego? Po pierwsze, będzie to dla nich dużym zaskoczeniem – w nieprzyjemnym znaczeniu. Po drugie, doprowadzi to do utraty zaufania, a nawet do wzbudzenia negatywnych emocji, które finalnie doprowadzą danego klienta prosto do konkurencji, a dokładnie tego każda firma chciałaby uniknąć. 

Przygotowując wiadomość z informacją o planowanej podwyżce cen, przedsiębiorca daje swoim klientom możliwość zapoznania się z całą sytuacją i rozważenia, czy zmienią oni swoje nawyki zakupowe, czy też nie.

W tym czasie konsument może porównać ceny, a nawet kupić inny produkt na próbę, aby przekonać się o jego jakości. Zyska jednak szansę na podjęcie świadomej decyzji. Nie zostanie postawiony przed faktem dokonanym.

Odpowiednio sporządzona wiadomość pomoże uzyskać firmie zrozumienie, a nawet empatię. W wielu przypadkach klient po otrzymaniu takiej informacji darzy przedsiębiorstwo większym zaufaniem i szacunkiem, ponieważ czuje się dobrze traktowany.

Kiedy można nie informować klientów o podwyżce cen?

Istnieje kilka wyjątków od zasady obowiązkowego informowania klientów o podwyżce cen. Najpowszechniejszym z nich jest sytuacja, w której ceny wzrastają stopniowo – powoli, o niewielki odsetek, dzięki czemu jest to proces niemal niedostrzegalny. Klient może nie zauważyć, że ceny z miesiąca na miesiąc wzrosły o 1%.

Często dostrzega taką podwyżkę dopiero po kilku, kilkunastu miesiącach, kiedy cena okazuje się wyższa o 10 – 20% w stosunku do ceny pierwotnej. Jednak w sytuacji, kiedy wszystkie towary i usługi wydają się drożeć, nie jest to dla niego niczym zaskakującym. 

Z drugiej strony stopniowe podwyżki cen mogą okazać się rozwiązaniem niewystarczającym dla samej firmy, która znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Nawet po podjęciu takich działań przedsiębiorcy może grozić kryzys, a wtedy warto rozważyć bardziej drastyczną podwyżkę i tym razem poinformować swoich klientów o tym fakcie. Jak to zrobić?

Jak pisać o podwyżce?

Najprostszy sposób na przygotowanie informacji o podwyżce cen to wykorzystanie gotowego do wypełnienia szablonu, jakim jest przygotowany przez nas wzór pisma informującego o podwyżce cen. Taki dokument został opracowany zgodnie ze sprawdzonymi już zasadami. Najważniejsze z nich to:

  • przekazanie informacji o zwiększeniu ceny z wyprzedzeniem, czyli zanim nowe ceny wejdą w życie,
  • uzasadnienie podwyżki, czyli podanie powodu wzrostu cen, np. wyższe koszty operacyjne, odniesienie do cen konkurencji, potrzeba ulepszenia produktu – powody mają wskazywać na warunki rynkowe, wykluczając chęć zysku przedsiębiorcy,
  • wyjaśnienie korzyści, jakie podwyżka cen przyniesie klientom, np. lepsza jakość usługi, dodatkowe nowoczesne funkcje produktu, poprawa wydajności,
  • unikanie przepraszania, zrzucania winy na innych – informacja nie powinna brzmieć przepraszająco, gdyż sugeruje to, że produkt czy usługa nie są warte swojej ceny, natomiast zrzucanie winy na inne podmioty jest nieprofesjonalne.

Szukając wskazówek na temat „jak napisać pismo do klienta o podwyżce cen”, warto zwrócić uwagę także na propozycje, które można przedstawić konsumentom na okres poprzedzający podwyżkę cen.

Ciekawym pomysłem jest pozostawienie nieulepszonego produktu w sprzedaży po „starej” cenie oraz równoległe wypuszczenie na rynek produktu ulepszonego w nowej cenie. W taki sposób klienci będą mogli zadecydować, czy wolą płacić mniej za dawną wersję, czy jednak docenią ulepszenia i zechcą w nie zainwestować.

Jak pisać o podwyżce w pozytywny sposób?

Dobry wzór pisma o podwyżce cen usług lub produktów pozwala przekuć negatywną dla klienta wiadomość o wyższych cenach w informację, którą finalnie odbierze on jako coś korzystnego. W jaki sposób?

Wystarczy, że informacje zawarte w takim piśmie wyjaśnią, w jaki sposób podwyżka cen towaru czy usługi przełoży się na na pozytywną zmianę, czyli jak przedsiębiorca zainwestuje zysk ze sprzedaży, aby zrekompensować klientowi wyższe wydatki. 

Wypełniając wzór pismo uzasadniające podwyżkę cen – należy skupić się zatem nie tylko na powodach podwyższenia ceny (np. wyższe opłaty za energię elektryczną), ale przede wszystkim na tych korzyściach podwyżki cen, o których klient może nie pomyśleć. Będą to zatem wspomniane udoskonalenia, modernizacje, czy nawet zmiany związane z trendami ekologicznymi. 

Inne sposoby na podwyższanie zysków bez informowania klientów o podwyżce cen

Firma może uzyskiwać wyższe przychody bez wprowadzania podwyżek stopniowych czy drastycznych, rzędu 20-30%. Istnieją co najmniej 3 inne sposoby na zwiększenie zysków bez informowania o tym klientów. 

  1. Technika podziału usług na „części” płatne osobno, z opcją wyboru, czyli możliwość skomponowania własnego zestawu usług. Taką formę sprzedaży stosują na przykład dostawcy mediów, zwłaszcza w ramach telewizji satelitarnej z różną ilością kanałów do wyboru.
  2. Technika sprzedaży ratalnej lub podziału produktu na elementy składowe. Firma, która do tej pory sprzedawała łóżka w całości, może podzielić je na takie części jak rama, materac, stelaż, nieznacznie zwiększając tym samym ogólną sumę, jaką klient musi zapłacić, aby skompletować jeden, funkcjonalny mebel.
  3. Technika wyrównanej ceny, czyli sprzedaż różnych produktów tej samej cenie pomimo różnej wartości. Najczęściej taką technikę stosuje się w gastronomii przy sprzedaży jedzenia na wagę. Wtedy nie ma znaczenia, czy klient kupuje drogie mięso, czy tanie ziemniaki – płaci tyle, ile jego posiłek waży. 
  4. Wprowadzenie okresu przejściowego, dzięki czemu klient będzie miał szansę zaznajomienia się z nową polityką cenową.

Kilka słów na koniec

Jak podnieść ceny, by nie stracić klientów? bez względu na to czy myślimy o zwiększeniu cen usług, czy produktów, warto bezwzględnie poinformować o tym fakcie naszych klientów, aby dowiedzieli się o podwyżce o nas samych, a nie z przesłanej im fakturze.

Pismo o zmianie cen usług czy produktów to jedno z ważniejszych pism, z jakim przychodzi przedsiębiorcom zetknąć się w czasie prowadzenia firmy. To od skuteczności tego pisma zależeć będzie, czy firma przetrwa, czy będzie musiała zamknąć działalność.

Podobne wzory pism:

1 opinia dla Informacja dla klienta o podwyżce cen – wzór

  1. Bogdan Szczawiński

    Dzięki.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

informacja-dla-klienta-o-podwyzce-cen-wzor
Informacja dla klienta o podwyżce cen - wzór
17