Wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania rozwodowego – wzór

17 

Postępowanie rozwodowe może zostać zawieszone na okres maksymalnie jednego roku. Podjęcie zawieszonego postępowania rozwodowego następuje na wniosek jednej ze stron, przy czym nie można podjąć go wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od dnia zawieszenia. Jak napisać wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania rozwodowego?

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania rozwodowego – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Na czym polega zawieszenie postępowania rozwodowego?

Postępowanie rozwodowe może zostać zawieszone w każdej chwili, jednak tylko raz w trakcie całego procesu. Jeśli w okresie zawieszenia postępowania strony nie dojdą do porozumienia, sąd nie zawiesi go ponownie z tej samej przyczyny.

Natomiast przyczyną zawieszenia postępowania rozwodowego jest najczęściej stwierdzenie, że więzi między małżonkami nie wygasły całkowicie. W takim przypadku okres zawieszenia postępowania wykorzystuje się do podjęcia działań, które mają uratować związek.

Zawieszenie postępowania rozwodowego może trwać minimalnie 3 miesiące i maksymalnie jeden rok. Jeśli w tym czasie żadna ze stron nie złoży wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania rozwodowego, sąd umorzy takie postępowanie i konieczne okaże się prowadzenie sprawy rozwodowej od początku. 

Jak napisać wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania rozwodowego?

Wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania należy kierować do tego samego sądu, w którym postępowanie toczyło się przed zawieszeniem. Dokument można przygotować w oparciu o nasz wzór wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania, który uwzględnia:

  • dane stron postępowania,
  • sygnaturę akt sprawy,
  • uzasadnienie. 

Przykładowy wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania rozwodowego jako uzasadnienie może podawać fakt podjęcia bezskutecznych prób ratowania małżeństwa, czyli na przykład zakończenie terapii małżeńskiej bez oczekiwanego efektu.

Podstawą podjęcia zawieszonego postępowania rozwodowego będzie stwierdzenie, że między małżonkami wygasły więzi emocjonalne, fizyczne i gospodarcze oraz że nie ma już szans, aby więzi te zostały odnowione, o czym strony przekonały się w okresie zawieszenia postępowania.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania rozwodowego – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-o-podjecie-zawieszonego-postepowania-rozwodowego-wzor
Wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania rozwodowego - wzór
17