17 zł
Pracodawca – zgodnie z przepisami kodeksu pracy – może ukarać pracownika karą porządkową w formie upomnienia lub nagany. Takie kary udzielane są między innymi za spóźnienia, nieuzasadnione nieobecności czy odmowę wykonania polecenia służbowego.
Wniosek o anulowanie kary porządkowej składa pracownik, który nie wniósł sprzeciwu od wymierzenia takiej kary lub pracownik, którego odwołanie okazało się nieskuteczne.
Zasadniczo, kara upomnienia czy nagany odnotowana w aktach pracownika powinna zostać usunięta po roku nienagannej pracy. Możliwe jest jednak złożenie wniosku o anulowanie kary porządkowej przed terminem, jeśli pracownik uważa, że na to zasłużył.
Warto pamiętać, że wniosek o anulowanie kary porządkowej może wnieść nie tylko sam pracownik, ale także organizacja związkowa, która go reprezentuje oraz jego bezpośredni przełożony. Pismo rozpatrywane jest przez pracodawcę uznaniowo.
Należy zatem napisać w nim, dlaczego pracownik zasłużył na anulowanie kary przed upływem roku lub dlaczego nie zasłużył na ukaranie w ogóle. Jeśli pracownik świadczył pracę w sposób nienaganny czy wręcz wyróżniał się sumiennością na tla innych osób zatrudnionych, jego wniosek będzie uzasadniony.
Pobierz gotowy do wypełnienia wzór wniosku o anulowanie kary porządkowej, klikając poniższy przycisk:
.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.