Wniosek do wierzyciela o zawieszenie/odstąpienie od egzekucji komorniczej – wzór

17 

Dłużnik i wierzyciel mogą „dogadać się” ze sobą na każdym etapie postępowania egzekucyjnego. Bardzo często zaproponowanie wierzycielowi ugody jest jedynym sposobem na uniknięcie zajęcia kolejnych składników majątku czy popadania w dalszą spiralę zadłużenia.

Dłużnik może zaproponować swojemu wierzycielowi między innymi spłatę ratalną i zawarcie ugody, która ustali warunki takiej spłaty. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku do wierzyciela o zawieszenie / odstąpienie od egzekucji komorniczej, który pobierzesz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Do kogo kierować wniosek o zawieszenie egzekucji komorniczej?

Mogłoby się wydawać, że wniosek o zawieszenie egzekucji komorniczej powinien zostać skierowany do komornika, który prowadzi takie postępowanie. Komornik działa jednak z ramienia wierzyciela i to właśnie wierzyciel decyduje nie tylko o wszczęciu egzekucji, ale również o sposobie jej prowadzenia.

Zatem wniosek o odstąpienie od egzekucji komorniczej dłużnik powinien skierować do wierzyciela. Jeśli ten zgodzi się na zawieszenie egzekucji, może w każdej chwili wstrzymać postępowanie, co uchroni dłużnika od zajęcia na przykład nieruchomości. 

Jak napisać wniosek od wierzyciela o zawieszenie egzekucji komorniczej?

Wniosek do wierzyciela o odstąpienie od egzekucji komorniczej powinien przyjmować formę pisemną. Poza oznaczeniem stron i wskazaniem długu, o jaki chodzi wnioskodawcy, najważniejszym elementem takiego pisma jest jego uzasadnienie.

W uzasadnieniu wniosku o zawieszenie egzekucji komorniczej dłużnik może powołać się na swoją trudną sytuację (bezrobocie, ciężka choroba), a także zaproponować rozwiązanie, które zadowoli obie strony, na przykład ratalną spłatę długu 

Czy wierzyciel zaakceptuje wniosek o wstrzymanie egzekucji komorniczej?

Wierzyciel nie ma obowiązku akceptowania wniosku o wstrzymanie egzekucji komorniczej. Często jednak wierzyciele zgadzają się na takie rozwiązanie, kiedy dłużnik proponuje im spłatę ratalną.

Dlaczego?

Zawarcie ugody z dłużnikiem sprawia, że mają oni większą, bardziej realną szansę na odzyskanie swoich pieniędzy. Jeśli zaś egzekucja komornicza doprowadzi do pogorszenia sytuacji materialnej dłużnika, istnieje ryzyko, że egzekucja długu będzie trwała dłużej i nie zakończy się sukcesem. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek do wierzyciela o zawieszenie/odstąpienie od egzekucji komorniczej – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-do-wierzyciela-o-zawieszenie-odstapienie-od-egzekucji-komorniczej-wzor
Wniosek do wierzyciela o zawieszenie/odstąpienie od egzekucji komorniczej - wzór
17