Umowa sprzedaży samochodu przez Spadkobierców – wzór

17 

Po śmierci właściciela pojazd może stać się własnością spadkobierców na mocy ustawy, testamentu, czy przepisów dotyczących współwłasności. Aby można było sprzedać samochód otrzymany w spadku, trzeba posiadać dokument, który świadczy o wejściu w jego posiadanie, np. orzeczenie sądowe. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór umowy sprzedaży samochodu przez spadkobierców – którą pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Po co zawierana jest umowa sprzedaży samochodu przez spadkobierców?

Majątek po spadkodawcy często przypada spadkobiercom w częściach ułamkowych. Oznacza to, że auto po zmarłym właścicielu może mieć więcej niż jednego nowego właściciela – spadkobiercę. Aby uregulować taki stan prawny, spadkobiercy mogą doprowadzić do zniesienia współwłasności.

Jednym ze sposobów na jej zniesienie jest natomiast sprzedaż samochodu osobie obcej lub jednemu ze spadkobierców. Do przygotowania dokumentu, który ureguluje taką transakcję, warto wykorzystać wzór umowy sprzedaży samochodu przez spadkobierców.

Pismo uwzględnia dokładny opis przedmiotu umowy, a także dane wszystkich właścicieli pojazdu, czyli wszystkich spadkobierców. Umowę można zawrzeć także z uwzględnieniem pełnomocnictwa, a wtedy nie ujmuje się w niej danych wszystkich współwłaścicieli, lecz jednego pełnomocnika do sprzedaży. 

Jakich formalności trzeba dopełnić po zawarciu umowy sprzedaży samochodu przez spadkobierców?

Po śmierci dotychczasowego właściciela pojazdu, auto przez pewien czas pozostaje “niczyje”. Dopiero po sądowym stwierdzeniu nabycia spadku prawo własności pojazdu przysługuje na przykład małżonkowi zmarłego i jego dzieciom.

W takiej sytuacji można już sprzedać pojazd, wyrejestrować go, czy rozwiązać umowę z ubezpieczycielem. Po podpisaniu umowy sprzedaży samochodu przez spadkobierców, strony takiego stosunku prawnego obowiązują takie same formalności, jak przy każdej innej sprzedaży.

Oznacza to, że zakupione auto trzeba zarejestrować w wydziale komunikacji w ciągu 30 dni od jego nabycia. Zmianę właściciela należy zgłosić także ubezpieczycielowi. Umowa kupna-sprzedaży pojazdu podlega również opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), który co do zasady reguluje nabywca samochodu. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa sprzedaży samochodu przez Spadkobierców – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

umowa-sprzedazy-samochodu-przez-spadkobiercow-wzor
Umowa sprzedaży samochodu przez Spadkobierców - wzór
17