Umowa kupna sprzedaży samochodu współwłaściciel wzór PDF DOC

17 

Jeśli samochód posiada więcej niż jednego właściciela, jego sprzedaż jest możliwa tylko za zgodą każdego z nich. Mówią o tym przepisy dotyczące zarządu rzeczą wspólną, zgodnie z którymi na sprzedaż takiej rzeczy (czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu) potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem byłaby nieważna bez jego zgody.

Zgoda współwłaściciela na sprzedaż samochodu może zostać wyrażona osobno za pomocą oświadczenia woli, które będzie załącznikiem do umowy. Można jednak również ująć ją w treści umowy, korzystając z gotowego druku, jakim jest wzór umowy kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem. 

Co ważne, taką umowę należy zawrzeć również w przypadku, kiedy sprzedawany pojazd należy do majątku wspólnego małżonków. Zgoda męża czy żony na sprzedaż wspólnego samochodu również jest niezbędna, dlatego zawierając umowę kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem, trzeba zawrzeć w takim dokumencie podpisy obojga małżonków.

Gotowy wzór umowy kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem pobierzesz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Samochód bardzo często posiada więcej niż jednego właściciela. Decydując się na współwłasność, warto pamiętać, że żaden ze współwłaścicieli samochodu nie ma prawa dokonać sprzedaży auta bez zgody drugiego współwłaściciela.

Jeśli więc transakcja dotyczy sprzedaży wspólnego samochodu, w umowie muszą zostać uwzględnione dane wszystkich współwłaścicieli oraz ich podpisy. 

W przypadku zakupu pojazdu przez dwóch kupujących sytuacja wygląda podobnie – umowa uwzględnia dane każdego ze współwłaścicieli i każdy z nich widnieje w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Współwłaściciele wspólnie rejestrują zatem pojazd w wydziale komunikacji, choć mogą również skorzystać z opcji udzielenia pełnomocnictwa. 

Jeśli zaś chodzi o zniesienie współwłasności samochodu, to strony mogą dokonać takiej czynności poprzez zawarcie umowy kupna sprzedaży udziałów we współwłasności. W ramach takiej umowy jeden ze współwłaścicieli sprzedaje swoje udziały drugiemu współwłaścicielowi.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa kupna sprzedaży samochodu współwłaściciel wzór PDF DOC”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-wspolwlasciciel-wzor-pdf-doc
Umowa kupna sprzedaży samochodu współwłaściciel wzór PDF DOC
17