17 zł
Jak napisać umowę najmu z Ukraińcem? Wynajmowanie mieszkania Ukraińcom przebiega na tych samych zasadach jak wówczas, gdy przyszłymi lokatorami mają być rodacy. W przypadku udostępniania lokalu obcokrajowcom warto jednak wcześniej dokładnie zweryfikować ich tożsamość oraz upewnić się, że przebywają w Polsce legalnie. Warto też zadbać, by umowa najmu została sporządzona w języku zrozumiałym dla obu stron lub w dwóch wersjach językowych.
Najem z Ukraińcem może przybierać formę zarówno tradycyjnego, jak i okazjonalnego. Wybierając drugą opcję, należy pamiętać, że wiąże się ona ze zobowiązaniem najemcy do poddania się obowiązkowi egzekucji (w formie aktu notarialnego). Wymaga też złożenia przez lokatora oświadczenia, w którym wskaże mieszkanie zastępcze, do którego przeprowadzi się w razie konieczności egzekucji, co w omawianej sytuacji może być problematyczne.
Sama umowa najmu z Ukraińcem musi zawierać wszystkie typowe elementy takiego kontraktu, tj.: datę i miejsce zawarcia; oznaczenie stron; wskazanie przedmiotu umowy; określenie wysokości czynszu oraz terminu i sposobu jego zapłaty; podanie metody rozliczenia opłat; sprecyzowanie czasu obowiązywania umowy oraz warunków jej rozwiązania; przywołanie praw i obowiązków stron; ewentualne zapisy dodatkowe odnoszące się do kwestii kaucji czy kar umownych; podpisy stron.
Chcąc ułatwić Ci przygotowanie omawianego pisma, sporządziliśmy gotowy do wypełnienia wzór umowy najmu z Ukraińcem, który pobierzesz poniżej:
Umowa najmu pokoju, domu czy mieszkania zawierana z obcokrajowcem powinna być umową dwujęzyczną. Należy bowiem sporządzić ją w taki sposób, aby każdy zapis był zrozumiały zarówno dla wynajmującego, jak i dla najemcy.
Strony umowy najmu muszą mieć świadomość swoich praw i obowiązków – w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że w ich relacjach pojawi się wiele kwestii spornych.
Umowa najmu z Ukraińcem najczęściej sporządzana jest zatem po polsku i po ukraińsku, po polsku i po rosyjsku czy po polsku i po angielsku.
W jej treści należy natomiast ująć takie same elementy, jak ma to miejsce w przypadku każdej innej umowy najmu zwykłego, czyli dane stron umowy, określenie przedmiotu umowy czy wysokości czynszu wraz z terminem płatności.
W umowie najmu warto zastrzec też zakaz podnajmowania lokalu osobom trzecim. Dokument można uzupełnić protokołem zdawczo odbiorczym mieszkania.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.