Umowa na wyłączność sprzedaży produktów – wzór

17 

Umowa na wyłączność sprzedaży produktów to inaczej umowa dystrybucji wyłącznej, która polega na tym, że jedna strona przyznaje drugiej stronie prawo do sprzedaży swoich produktów lub usług na wyłączność na określonym terenie.

W ramach takiego porozumienia, producent zwykle zobowiązuje się nie sprzedawać swoich produktów bezpośrednio na danym rynku i nie angażować tam w sprzedaż innych dystrybutorów.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – przykładowy wzór umowy na wyłączność sprzedaży produktów – którą pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Na czym polega umowa na wyłączność sprzedaży produktów?

Wzór umowy na wyłączność sprzedaży produktów pozwala zawrzeć porozumienie między producentem a dystrybutorem. W takim porozumieniu dystrybutor uzyskuje prawo do wyłącznej sprzedaży danych produktów na wskazanym terytorium.

W zamian za taką wyłączność dystrybutor zobowiązuje się:

  • spełnić określone warunki sprzedaży, np. minimalne cele sprzedażowe,
  • przestrzegać wytycznych dotyczących cen,
  • uczestniczyć w działaniach marketingowych na zasadach określonych przez producenta.

Przykładowa umowa na wyłączność sprzedaży produktów może określać także szczegółowe zasady dotyczące sposobów promocji produktów, zasady dostarczania towarów, czy zasady zarządzania zapasami.

Umowa na wyłączność sprzedaży produktów a przepisy antymonopolowe

Przy zawieraniu umów na wyłączność sprzedaży należy uważać przede wszystkim na przepisy antymonopolowe. Prawo antymonopolowe zakazuje bowiem nie tylko porozumień cenowych, ale też innych porozumień, które mogą ograniczać konkurencję, np. poprzez geograficzny podział rynków.

Druk przykładowej umowy na wyłączność sprzedaży produktów pozwala upewnić się, że dokument nie prowadzi do łamania tychże przepisów. Porozumienie zawarte na podstawie gotowego wzoru umowy przynosi natomiast takie korzyści, jak możliwość budowania silnej pozycji na rynku przez dystrybutora oraz odpowiednie promowanie produktów na rzecz producenta.

Najistotniejsze jest ograniczenie wyłączności ustanowionej w umowie do konkretnego terytorium, ponieważ stanowi to równocześnie naturalne ograniczenie siły negocjacyjnej dostawcy. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa na wyłączność sprzedaży produktów – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

umowa-na-wylacznosc-sprzedazy-produktow-wzor
Umowa na wyłączność sprzedaży produktów - wzór
17