Ugoda pogryzienie przez psa – wzór

17 

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego: “Kto zwierzę chowa, albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zbłąkało się lub uciekło, chyba, że ani on ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.”

Jeśli właściciel psa chce uniknąć konsekwencji prawnych, może zawrzeć z osobą poszkodowaną ugodę. Jak ją sporządzić?

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór ugody w sprawie pogryzienia przez psa – którą pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Jakie odszkodowanie ustalić w ugodzie dot. pogryzienia przez psa?

Ugodę w sprawie pogryzienia przez psa sporządza się na zasadzie swobody zawierania umów. Oznacza to, że strony same decydują o tym, jakie odszkodowanie właściciel zapłaci poszkodowanemu.

Ponieważ nie istnieje w tym zakresie żaden “taryfikator”, podpowiedzi można szukać w orzeczeniach sądowych. Warto pamiętać także, że wysokość odszkodowania w przykładowej ugodzie dot. pogryzienia przez psa może być zależna od:

  • zakresu obrażeń,
  • konieczności przeprowadzenia leczenia, rehabilitacji,
  • wartości zniszczonej odzieży, np. butów, spodni,
  • konieczności udania się do weterynarza celem sprawdzenia skuteczność szczepienia dokonanego przed zdarzeniem i tak dalej.

Ustalając kwotę odszkodowania, należy wziąć więc pod uwagę wszystkie straty poniesione przez poszkodowanego. 

Jak przygotować ugodę w sprawie pogryzienia przez psa?

Do sporządzenia ugody w sprawie pogryzienia warto wykorzystać sprawdzony wzór ugody pogryzienie przez psa, który pozwala dobrze zabezpieczyć interesy obu stron.

W dokumencie uwzględnia się między innymi dane stron, datę i opis okoliczności zdarzenia, zakres poniesionych szkód i wysokość odszkodowania wraz z terminem oraz sposobem płatności.

Najważniejszym elementem pisma jest natomiast oświadczenie o wyczerpaniu wszelkich roszczeń w związku ze zdarzeniem. Należy pamiętać, że jeśli osoba pogryziona doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, opiekun może być ścigany z urzędu.

W innych okolicznościach kwestia ukarania leży po stronie poszkodowanego, który może wejść na drogę sądową lub nie. Na niekorzyść właściciela psa działa:

  • nieudzielenie pierwszej pomocy, 
  • stwarzanie problemów przy interwencji policji,
  • próba ucieczki z miejsca zdarzenia.

Warto więc rozwiązać taki problem polubownie, jeśli tylko jest to możliwe, wykorzystując wzór przykładowej ugody w sprawie pogryzienia przez psa.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Ugoda pogryzienie przez psa – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ugoda-pogryzienie-przez-psa-wzor
Ugoda pogryzienie przez psa - wzór
17