Rezygnacja z Domu Opieki – wzór

17 

Osoba przebywająca w domu opieki dobrowolnie może opuścić go w każdym momencie na podstawie złożonego oświadczenia woli. Natomiast osoba przyjęta do DPS na podstawie orzeczenia sądowego powinna wystąpić do sądu opiekuńczego z wnioskiem o zniesienie obowiązku przebywania w domu opieki. Jak przygotować taki wniosek?

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór rezygnacji z Domu Opieki – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Rezygnacja z domu opieki w przypadku dobrowolnego pobytu

Jeśli osoba przebywająca w DPS jest pensjonariuszem z własnej woli – nie na podstawie skierowania sądowego – może w dowolnej chwili zrezygnować z pobytu w domu opieki. Wystarczy, że przygotuje oświadczenie o rezygnacji i złoży je na ręce kierownika DPS.

Takie oświadczenie można przygotować w oparciu o gotowy wzór rezygnacji z domu opieki. Pismo nie wymaga uzasadnienia. W znacznie bardziej skomplikowanej sytuacji jest natomiast osoba, która chce zrezygnować z pobytu w DPS po otrzymaniu skierowania sądowego.

Rezygnacja z domu opieki w przypadku skierowania sądowego

Zgodnie z treścią art. 41 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego:

“Osoba przyjęta do domu pomocy społecznej, w tym również osoba ubezwłasnowolniona, jej przedstawiciel ustawowy, małżonek, krewni w linii prostej, rodzeństwo oraz osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę, mogą występować do sądu opiekuńczego z wnioskiem o zmianę orzeczenia o przyjęciu do domu pomocy społecznej.”

Jest to podstawa prawna rezygnacji z domu opieki w przypadku skierowania na pobyt otrzymanego na drodze sądowej. Jeśli to sąd skierował podopiecznego do DPS, tylko sąd może postanowić o opuszczeniu przez niego domu pomocy społecznej. 

Warto wspomnieć, że wnioskiem o zmianę orzeczenia sądu o przyjęciu do domu pomocy społecznej może wystąpić również sam kierownik DPS w przypadku, gdy uzna, że zmieniły się okoliczności uzasadniające orzeczenie o przyjęciu danej osoby do domu pomocy społecznej.

Uzasadnieniem rezygnacji z domu opieki może być przede wszystkim poprawa stanu zdrowia – fizycznego/psychicznego – podopiecznego, poparta odpowiednim zaświadczeniem lekarskim. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Rezygnacja z Domu Opieki – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rezygnacja-z-domu-opieki-wzor
Rezygnacja z Domu Opieki - wzór
17