17 zł
Remanent musi zostać przeprowadzony przez każdego przedsiębiorcę, który prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Taki spis z natury obejmuje towary handlowe, materiały, półwyroby, produkcję w toku, wyroby gotowe, braki oraz odpady.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniające wszystkie formalne wymagania – wzór remanenty – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Wzór remanentu przedsiębiorcy wykorzystują zazwyczaj:
Przeprowadzenie remanentu może okazać się konieczne także w przypadku, kiedy decyzję w tym zakresie podejmie naczelnik urzędu skarbowego. Głównym celem sporządzania remanentu jest bowiem ustalenie faktycznego dochodu przedsiębiorcy.
Przykładowy remanent (spis z natury) musi zawierać szereg niezbędnych danych. Ujmuje się w nim przede wszystkim:
Wypełniając wzór przykładowego remanentu, należy pamiętać, że spisowi z natury podlegają:
W spisie nie uwzględnia się natomiast środków trwałych ani wyposażenia. Wartość przedmiotów zliczanych w ramach remanentu wycenia się na podstawie: cen zakupu (ile przedsiębiorca zapłacił za towar), cen nabycia (cena zakupu powiększona o koszty uboczne, np. transport), cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu (jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia). Półwyroby, wyroby gotowe i braki własnej produkcji wycenia się z kolei według kosztów ich wytworzenia.