17 zł
O mobbingu pracodawcę może poinformować zarówno ofiara mobbera, jak i inny pracownik będący świadkiem takich zachowań. Odpowiedzialność za mobbing w miejscu pracy ponosi bowiem pracodawca, który za zapewniać pracownikom odpowiednie warunki świadczenia pracy – w tym zwłaszcza bezpieczeństwo.
Oświadczenie o mobbingu jest więc dokumentem, w którym pracownik informuje pracodawcę o mobbingu w miejscu pracy. Jeśli jednak mobberem jest przełożony, pismo tego typu należy kierować do Państwowej Inspekcji Pracy.
Jakie zachowania można zaś nazwać mobbingiem? Mobbing to prześladowanie, uporczywe nękanie, które może polegać na wyśmiewaniu pracownika, rozsiewaniu plotek na jego temat, izolowaniu go, a także na zlecaniu mu zadań, które są poniżej jego kwalifikacji.
Czasami mobbing przyjmuje też ostrzejsze formy, jak groźby czy przemoc fizyczna. Zwłaszcza w takim przypadku nie należy zwlekać ze złożeniem oświadczenia o mobbingu.
Warto pamiętać, że aby można było mówić o nękaniu, zachowania mobbera muszą trwać przez dłuższy czas i muszą być regularne. W tym czasie ofiara może gromadzić natomiast dowody, które pozwolą jej uzasadnić oświadczenie o mobbingu.
Możesz nabyć gotowy do wypełnienia wzór oświadczenia o mobbingu, klikając poniższy przycisk:
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.