17 zł
Pracownik, który był ofiarą mobbingu, ma prawo rozwiązać umowę o pracę z pracodawcą w trybie natychmiastowym, na podstawie art. 55 kodeksu pracy – powołując się na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika.
To pracodawca ponosi bowiem odpowiedzialność za mobbing w miejscu pracy, nawet jeśli sam nie dopuszcza się takich czynów. Ma on obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków świadczenia pracy, czyli również przeciwdziałania mobbingowi.
Wypowiedzenie z powodu mobbingu może być więc wypowiedzeniem w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie tego typu musi zawierać uzasadnienie.
Co ważne, wypowiedzenie z powodu mobbingu to nie jedyne prawo, a jakiego może skorzystać pracownik. Zgodnie z przepisami, w związku z nękaniem podwładny ma też prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
Aby dochodzić takiego odszkodowania, pracownik musi zgromadzić jednak materiał dowodowy na nękanie, czyli między innymi wydruki wiadomości, zdjęcia czy nagrania.
Możesz nabyć gotowy do wypełnienia wzór wypowiedzenia z powodu mobbingu, klikając poniższy przycisk:
.
Małgorzata G. –
pismo opłacone i pobrane, dziękuję za pomoc!