17 zł
Opinia rady rodziców na temat pracy nauczyciela to źródło informacji, na którym może oprzeć się szkoła, podejmując decyzję dotyczącą awansu pedagoga. Taka opinia ma stanowić formę oceny pracy nauczyciela, potwierdzając przy tym jego kompetencje czy osiągnięcia, stanowiące podstawę uzyskania awansu.
W przeciwieństwie do opinii rady pedagogicznej opinia rady rodziców przedstawia nauczyciela z perspektywy rodziców uczniów, zatem kładzie nacisk na jego zaangażowanie, umiejętności pedagogiczne czy zdolność tworzenia pozytywnej atmosfery w klasie. Jak powinna wyglądać przykładowa opinia rady rodziców o pracy nauczyciela do awansu?
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór opinii rady rodziców o pracy nauczyciela do awansu – który pobierzesz poniżej:
Opinia rady rodziców o nauczycielu może być wykorzystana zarówno przy dokonywaniu oceny pracy nauczyciela, na przykład na jego własny wniosek, jak i przy podejmowaniu decyzji dotyczącej awansu, czym zajmuje się komisja awansowa.
Opinia stanowi dodatkowe źródło informacji, pozwalających uzyskać pełny obraz pracy nauczyciela i jego zasług dla szkoły czy środowiska lokalnego. Opinia jest też narzędziem oceny, której dokonuje dyrektor szkoły zatrudniającej nauczyciela. Ma ona potwierdzać jego kompetencje i osiągnięcia.
Warto wspomnieć przy tym, że opinia rady rodziców ma nieco inny charakter, niż chociażby przykładowa opinia rady pedagogicznej o pracy nauczyciela.
Rodzice oceniają bowiem nauczyciela z własnej perspektywy – z perspektywy tego, jak współpracuje on z opiekunami uczniów oraz jak prowadzi zajęcia z dziećmi.
Opinia zawiera zatem ocenę zaangażowania nauczyciela w rozwój uczniów, a także ocenę jego zdolności do tworzenia w klasie pozytywnej atmosfery, sprzyjającej aktywności i przyswajaniu wiedzy.
Oznacza to, że wzór opinii rady rodziców o pracy nauczyciela będzie uwzględniał takie kryteria oceny pracy nauczyciela jak:
Oceny pracy nauczyciela dokonuje się na podstawie przepisów Karty nauczyciela. Zgodnie z ich treścią, taką ocenę sporządza dyrektor placówki zatrudniającej z inicjatywy własnej lub na wniosek:
Oceny dorobku zawodowego nauczyciela czy oceny pracy nauczyciela dokonuje się w terminie 3 miesięcy od dnia zawiadomienia o dokonywaniu takiej oceny z inicjatywy dyrektora lub od dnia złożenia wniosku o dokonanie oceny przez inny podmiot.
Dyrektor – przed dokonaniem oceny pracy nauczyciela – musi zaczerpnąć opinii rady rodziców obowiązkowo. Rada przedstawia swoją opinię wraz z uzasadnieniem w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dokonywanej przez dyrektora ocenie pracy nauczyciela. Jeśli jednak rada takiej opinii nie przedstawi, nie wstrzymuje to procedury dokonywania oceny pracy.
Dyrektor i rada rodziców mają obowiązek przestrzegania przepisów ujętych w Karcie nauczyciela podczas przygotowywania opinii i oceny pracy nauczyciela. Uzasadnienie opinii rady rodziców o pracy nauczyciela może odnosić się zatem do odpowiednio dobranych kryteriów podstawowych i dodatkowych.
Wśród kryteriów podstawowych wylicza się:
Jeśli chodzi o podstawowe kryteria oceny pracy nauczyciela, to przykładowa opinia rady rodziców o pracy nauczyciela przedszkola czy szkoły podstawowej będzie odnosiła się w szczególności do współpracy z rodzicami, do wspierania uczniów, znajomości praw dziecka i ich realizowania, czy też do tworzenia warunków aktywnego i pełnego uczestnictwa każdego ucznia w życiu szkoły.
Z kryteriów dodatkowych oceny pracy nauczyciela rodzice mogą wybrać też inne, ponadprzeciętne osiągnięcia pedagoga, które wpłyną na jego ocenę pracy. Wśród kryteriów dodatkowych wylicza się:
Opinia rady rodziców jest opinią pisemną – ma charakter opisowy – i wymaga uzasadnienia, a uzasadnienie to można oprzeć na wyżej wymienionych kryteriach oceny pracy, wyliczonych w Karcie nauczyciela.