17 zł
Opinię pedagogiczną o uczniu wydaje się zwykle na wniosek rodziców skierowany do dyrektora. Nauczyciel – najczęściej wychowawca – ma 7 dni na sporządzenie takiego dokumentu. Najprościej jest zatem przygotować go w oparciu o wzór opinii pedagogicznej o uczniu. Duże znaczenie ma jednak cel wystawienia opinii, ponieważ nieco inny wydźwięk ma opinia dla poradni psychologiczno-pedagogicznej, a inny opinia o uczniu dla MOPS czy sądu rodzinnego.
Każda opinia pedagogiczna o uczniu rozpoczyna się od przedstawienia dziecka, czyli od podania jego danych osobowych i określenia, do której klasy uczęszcza uczeń. Później nauczyciel przechodzi kolejno do kwestii związanych z rozwojem fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym dziecka. W przypadku uczniów starszych opinia zawiera odniesienia do uzyskiwanych wyników w nauce.
Warto pamiętać, że opinia pedagogiczna o uczniu nie może być ogólnikowa. Należy sporządzać ją zgodnie ze schematem: stwierdzenie, wyjaśnienie, przykład. Jest to szczególnie istotne w przypadku opinii negatywnych.
.
Janina Dobrzyńska –
polecam dokument