17 zł
Opinia katechety może zostać wydana między innymi w związku z chęcią przyjęcia sakramentu, na przykład bierzmowania. Warto wiedzieć bowiem, że do sakramentu nie może przystąpić osoba, która nie uczęszcza na lekcje religii, uzyskała ocenę niedostateczną z religii lub otrzymała negatywną opinię od księdza.
Opinia nauczyciela religii może składać się także na ogólną opinię o uczniu, sporządzoną przez wychowawcę w porozumieniu z innymi nauczycielami. Aby ułatwić Ci sporządzenie takiej opinii, przygotowaliśmy kilka przykładowych opinii katechety o uczniu, które pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Spis treści:
ToggleOcenianie uczniów na zajęciach religii jest trudnym zadaniem. Zasadniczo, cel prowadzenia lekcji religii to nie tylko uzyskanie określonego poziomu wiedzy u uczniów, ale również rozwój ich intelektu i charakteru. Ocenianie uczniów uczęszczających na religię ma znaczenie dla pracy szkolnej.
Jest jednak istotne również dla społeczeństwa, ponieważ religia powinna przyczyniać się do wzrostu kultury umysłowej i moralnej. Ocena z religii pełni też rolę motywacyjną dla samego ucznia. Natomiast dla katechety stanowi podstawę dalszego planowania swojej pracy.
Przy ustalaniu oceny z religii katecheta może kierować się następującymi kryteriami:
Na ocenę celującą i pozytywną opinię katechety zasługuje zatem uczeń, który:
Opinia katechety o uczniu będzie zaś negatywna, jeśli dziecko:
Opinia księdza na temat ucznia nie jest tak obszerna, jak opinia wychowawcy, który jest w stanie ocenić dziecko w wielu aspektach jego rozwoju. W przypadku klas 1-3 katecheta ocenia najczęściej:
Nauczyciel religii może odpytywać dzieci, sprawdzać ich zeszyty i karty pracy, czy przeprowadzać testy. Każda z tych metod kontrolowania poziomu wiedzy i umiejętności uczniów pozwala mu poznać również stosunek ucznia do przedmiotu, czy ogólną postawę ucznia, nie tylko wobec przekazywanych prawd wiary lub zasad moralnych.
Jeśli chodzi o kontrolę ustną sprawdzania wiadomości ucznia, to pytania katechety powinny dotyczyć treści opracowywanych na zajęciach. Pytania mogą polegać także na wymuszeniu podjęcia przez dziecko próby wykrycia związku przyczynowego między różnymi zjawiskami lub zastosowania ogólnego prawa do szczegółowych przypadków.
Pytania skojarzeniowe motywują uczniów do przypomnienia sobie pewnych pojęć, faktów czy reguł i skojarzenia ich z innym zjawiskiem. Kontrola ustna pozwala katechecie ocenić ucznia w takich aspektach jak:
Kolejny sposób na kontrolowanie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów to prace pisemne, które mogą być sporządzane w domu i w szkole. Prace klasowe pozwalają sprawdzić stan wiedzy uczniów, najczęściej treści wyuczonych na pamięć.
Katecheta może stosować na swoich zajęciach także testy, które zostaną odpowiednio sformułowane. Taki sposób oceny jest najbardziej obiektywny i dokładny pod warunkiem, że test został znormalizowany – nauczyciel określił normy interpretacji i oceny jego wyników.
Opinia o uczniu nauczyciela religii powinna odnosić się do podstawy programowej, a także własnych obserwacji księdza. Na przykładzie podstawy programowej dla dzieci w wieku przedszkolnym można wskazać, że opinia katechety powinna uwzględniać:
Z kolei przykład opinii katechety o uczniu w klasie 1-3 może bazować na osiągnięciu takich celów katechetycznych, jak:
W wyższych klasach istotne będą natomiast:
Przykładowa opinia katechety o uczniu może być bardziej lub mniej rozbudowana w zależności od celu jej przedstawienia. Dokument wydawany na potrzeby dopuszczania kandydata do bierzmowania często sprowadza się jedynie do wyrażenia braku zastrzeżeń lub do wskazania przez katechetę konkretnych zastrzeżeń, takich jak:
Natomiast opinia katechety sporządzona na prośbę rodziców czy wychowawcy może mieć charakter bardziej opisowy, rozbudowany. Nauczyciel powinien uwzględnić w niej wtedy zarówno informacje o wiedzy i umiejętnościach opanowanych przez ucznia, jak i o jego postawie, czy stosunku do obowiązków szkolnych i samego katechety.