Odpowiedz na pozew o zaprzeczenie ojcostwa – wzór

17 

Przedmiotem postępowania w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa jest zaprzeczenie ojcostwa mężczyzny, który został wpisany do aktu urodzenia dziecka jako mąż matki lub jako były mąż matki (dziecko urodziło się przed upływem 300 dni od dnia ustania małżeństwa).

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa może wnieść mąż matki, matka, dziecko po osiągnięciu pełnoletniości lub prokurator, ale nie biologiczny ojciec dziecka. Jak odpowiedzieć na pozew o zaprzeczenie ojcostwa?

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór odpowiedzi na pozew o zaprzeczenie ojcostwa – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Wnioski dowodowe w pozwie o zaprzeczenie ojcostwa

Aby wiedzieć, jak przygotować odpowiedź na pozew o zaprzeczenie ojcostwa, trzeba poznać podstawy wniesienia takiego wniosku, czyli dowody, jakie strona przeciwna może przedstawić przed sądem. Są to między innymi:

  • wnioski o przeprowadzenie badań DNA ojca i dziecka, przy czym pobranie próbki od dziecka powinno nastąpić za zgodą matki dziecka lub samego dziecka, jeżeli ukończyło ono 13 lat,
  • wnioski o przeprowadzenie dowodu z grupowego badania krwi,
  • inne dowody, na przykład na okoliczność braku współżycia ojca z matką dziecka (wyjazd na delegację, pobyt za granicą),
  • korespondencja z matką dziecka,
  • dokumentacja medyczna (np. udokumentowana niepłodność),
  • opinia biegłego. 

Jak napisać odpowiedź na pozew o zaprzeczenie ojcostwa?

Odpowiedź na pozew to sposób na ustosunkowanie się do treści pozwu i argumentów strony przeciwnej. Nie inaczej jest w przypadku pozwu o zaprzeczenie ojcostwa. Druga strona powinna udzielić odpowiedzi na taki pozew w wyznaczonym przez sąd terminie – zwykle do 14 dni.

Pismo warto przygotować w oparciu o nasz wzór odpowiedzi na pozew o zaprzeczenie ojcostwa. Zasadniczo, dokument tego typu może stanowić akceptację twierdzeń i żądań powoda lub ich podważenie – w części lub w całości.

Jeśli więc w przykładowej odpowiedzi na pozew o zaprzeczenie ojcostwa druga strona chce zgodzić się z powodem, wystarczy, że potwierdzi prawdziwość argumentów zawartych w pozwie.

Jeżeli jednak chce wyrazić sprzeciw, musi uzasadnić swoje stanowisko i przedstawić własne dowody. Druk odpowiedzi na pozew o zaprzeczenie ojcostwa należy wypełnić zatem zgodnie z okolicznościami danej sprawy, dostosowując jego treść do treści otrzymanego odpisu pozwu.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Odpowiedz na pozew o zaprzeczenie ojcostwa – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

odpowiedz-na-pozew-o-zaprzeczenie-ojcostwa-wzor
Odpowiedz na pozew o zaprzeczenie ojcostwa - wzór
17